Oproti předchozím rokům našlo dočasný azyl v záchranné stanici méně zvířat, což ekologové přičítají především mimořádně deštivému počasí. Jen květen si připsal na své konto osmadvacet dnů se srážkami. „U mnoha druhů ptáků se to projevilo velkými ztrátami v průběhu hnízdění,“ sdělil Jan Kašinský ze Záchranné stanice v Bartošovicích. Z celkového počtu 385 přijatých zvířat, bylo nejvíce poštolek obecných (138), pak rorýsu obecných (59), bažantů obecných (24) a kosů černých (14).

„Struktura příjmů se nijak podstatně neliší od minulých let. Tak jako dříve i letos tvoří v tomto období mláďata zhruba dvě třetiny všech příjmů,“ říká Kašinský. „Přibližně dvacet procent připadá na různá zranění a zbytek je pestrý soubor různých příčin, infekce, otravy, odchyty zvířat zbloudilých do budov a podobně,“ pokračuje s tím, že ve stanici skončili i méně obvyklí pacienti. Ať už jde například o zástupkyni vodního ptactva slípku zelenonohou, dravce motáka lužního či daňka evropského.

Téměř třicet přijatých živočichů utrpěla svá zranění v důsledku srážky s dopravním prostředkem, devatenáct zvířat, především mláďat poranili psi a kočky. „Je to neobvykle vysoký počet, který potvrzuje, že jde o opravdu závažný problém a majitelé psů a koček by měli mít svá zvířata pod dohledem,“ upozorňuje Kašinský. Věčným evergreen v bartošovické záchranné stanici je příjem ptáků popálených elektrickým proudem na sloupech vysokého napětí. „Od začátku června do poloviny srpna to bylo sedmnáct případů,“ dodal na závěr Jan Kašinský.