VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někde jsou zápisy doslova pohádkové

Novojičínsko– Formu zápisu do školy si volí každá škola individuálně. Samotné seznamování se sbudoucím školákem má ale vesměs podobná pravidla.

28.1.2009
SDÍLEJ:

Někde jsou zápisy dětí do 1. tříd jako procházka pohádkou. Ilustrační foto z Plavska. Foto: archiv školy

U zápisu se hlavně prověřuje celková školní zralost, což značí schopnosti rozumové, motorické i estetické. Například v Základní škole Pohořská v Odrách děti počítají, recitují, paní učitelky s nimi vedou rozhovory na známá témata, přičemž zjistí úroveň mluveného slova dítěte – jeho výslovnost, plynulost řeči, a podobně. „Děti poznávají barvy, vybarvují podle vzoru, kreslí. Zde se zjistí úroveň jemné motoriky. Dále se zjišťuje rytmus a hudební cítění. Děti zpívají, vytleskávají rytmus,“ sdělil ředitel oderské školy Jan Jursík.

Někde se praktikuje filipínská míra, což znamená, že dítě si musí dosáhnout rukou přes hlavu na ucho na opačné straně těla. Jinde ještě dětem přidají docela zapeklitý úkol – zavazování tkaniček. „A taky chceme drobný sportovní výkon, ať se u toho i pobaví,“ uvedla Libuše Maxnerová ze ZŠ Jeseník nad Odrou.

V Albrechtičkách tamní děti navštěvují školu již před zápisem. „Je to proto, aby si zvykly na nové prostředí i učitele,“ vysvětlila ředitelka ZŠ Alberchtičky Zuzana Faldynová. Se školkou vydatně spolupracují i v Bravanticích, kde předškoláci dvakrát ročně školu navštěvují a dobře znají její prostředí. U zápisu jsou i učitelky z mateřské školy.

Někde děti vstoupí před zápisem do třídy, jinde do pohádkové říše. „Zápis na naší škole bude provázen pohádkou O dvanácti měsíčkách,“ prozradila Miluše Goldová, zástupkyně ředitele ZŠ svaté Zdislavy v Kopřivnici

Formou vstupu do světa pohádek, se uskuteční rovněž zápis na ZŠ T. G. Masaryka ve Fulneku. „Průvodci dětí jsou žáci osmých tříd, kteří následně od září přebírají nad novými prvňáčky patronát,“ přiblížila dění ředitelka fulnecké školy Anna Kolovratová.

Pohádková bytost, kterou dělají děti z vyšších ročníků, doprovází děti při zápisu také v ZŠ npor. Loma v Příboře a podobné je to ve škole v Petřvaldě. „Starší děti přestrojené za pohádkové bytosti pomáhají budoucím prvňáčkům plnit různé úkoly prověřujících jejich školní zralost,“ upřesnila Xenie Valušáková z petřvaldské školy.

Autor: Ivan Pavelek

28.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lumír Kaválek dne 13. prosince skončil ve funkci ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici o.p.s.

Správní rada odvolala ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici

ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Představujeme prvňáčky ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Nově vybudované a upravené přechody zvýší bezpečnost v obci

Viditelnou změnou prošel úsek silnice I/57 v Kuníně. Vzniklo několik nových přechodů pro chodce, které vyhovují platným normám, jsou nasvíceny a hlavně jsou bezpečnější.

Strážníci poučí chodce

Preventivní akci zaměřenou na chodce s názvem „Akce viditelnost“ připravuje Městská policie Frenštát pod Radhoštěm.

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

MHD v Novém Jičíně prošla radikální změnou

Od neděle brázdí ulice Nového Jičína tři nové elektrobusy pod vlajkou společnosti Arriva Morava. Cestující čeká řada novinek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT