Bílovec

Už v neděli se na facebookovém profilu Bílovecké patnáctky objevila tato informace:

„Již včera jsme byli v kontaktu se zástupci ČSSD a ODS, se kterými jsme se předběžně dohodli na vzájemné spolupráci! A chceme jednat i s dalšími stranami, protože stojíme o širší podporu a spolupráci – pokud tato spolupráce povede k lepšímu a jednotnějšímu Bílovci a bude stát na pevných morálních základech.“

To včera telefonicky potvrdil také Petr Klimek, úspěšný kandidát Bílovecké patnáctky, který získal ve volbách nejvíce hlasů, ze všech kandidátů.

„Pokud mám informace, tak většinová osmička už je dohodnuta, ale snahou vyjednávacího týmu je jednat i s ostatními, ať se ta situace v Bílovci uklidní,“ doplnil Petr Klimek.

Kopřivnice

Jasno by mělo být také v Kopřivnici, kde se situace po volbách jevila hodně nepřehledná. V pondělí 8. října zhruba hodinu před půlnocí Sdružení Krásná Kopřivnice vydalo na svých facebookových stránkách zprávu, z níž je jasné, že i v městě automobilů už je pravděpodobně rozhodnuto.

S radostí vám oznamujeme, že před chvílí byla podepsaná povolební dohoda o spolupráci mezi: Krásnou Kopřivnicí, Občanskou demokratickou stranou, KDU-ČSL+TOP 09, STAN, Zelení společně demokraticky a Sdružení nezávislých Kopřivnice. Jednání proběhlo ve velmi přátelské atmosféře. Přátelé, jdeme společně do tvrdé práce,“ stojí na stránkách. Vedení města bude mít tři místostarosty, což zejména „opoziční“ zastupitelé ponesou velmi nelibě.

V areálu novojičínského letního kina na okraji Smetanových sadů začala rozsáhlá revitalizace na jejímž konci bude nová relaxační odpočinková zóna.
Radnice v Novém Jičíně buduje další odpočinkovou zónu za více než 15 milionů

Poměrně jasná se jevila po volbách situace ve Studénce, v Odrách a ve Štramberku, kde vítězným sdružením chyběly k většině pouhé dva hlasy.

„Ještě stále probíhají jednání,“ uvedl dosavadní starosta Štramberku David Plandor, podobně jako Lumír Šobich, starosta Studénky či Libor Helis, starosta Oder.

Nový Jičín

Osm politických uskupení se po víkendových komunálních volbách dostalo do zastupitelstva Nového Jičína, které ale utvoří koalici je zatím nejasné.

„Stále jednáme a vím, že probíhají také jednání s variantou bez nás, ale zatím není nic podepsaného,“ sdělil včera Deníku starosta města Jaroslav Dvořák a lídr kandidátky ČSSD, která v Novém Jičíně těsně vyhrála a získala šest mandátů - o polovinu méně než v roce 2014.

Probíhající debaty potvrdil i poslední koaliční partner sociálních demokratů Zelení, kteří šli do voleb společně s TOP09, SNK-ED a Starosty.

„Dostali jsme nabídku na spolupráci od ČSSD i ANO, ale v podstatě pouze z těchto dvou variant má jen jedna zajištěnou většinu zastupitelstvu. My máme dneska večer schůzi, kde budeme diskutovat o tom, jestli do té varianty jít, nebo ne,“ řekl ve středu místostarosta Ondřej Syrovátka, jednička Zelených. Ti si naopak v Novém Jičíně polepšili o dvě křesla na pět zastupitelů.

Šest mandátů se podařilo získat také hnutí ANO a z výsledku voleb lze usoudit, že jedině jejich zastupitelé mají jistotu být součástí budoucí vládnoucí koalice.

„Jednáme se všemi stranami, pořád je to na stejném bodě,“ informoval Stanislav Kopecký, číslo 1 na kandidátce ANO 2011 v Novém Jičíně. Posun v dialogu mezi stranami by měl nastat dnes, nejpozději zítra, kdy jsou naplánované další schůze. Pro sestavení většinové koalice musí získat strany 15 míst v 29 členném zastupitelstvu.

Příbor

Dříve než příští týden nebude jasno v Příboře. Tam jednoznačně vyhrálo uskupení Příbor je náš domov a získalo mandát pro šest zastupitelů.

„Zatím stále jednáme, chytřejší budeme zřejmě až v pondělí,“ přiznal lídr hnutí Jan Malík.

Druhá skončila v Příboře KDU-ČSL a třetí ČSSD se současným starostou Bohuslavem Majerem.

„Postupně jednáme se všemi. Nic se nerýsuje, i když možná je už narýsováno, ale to nikdo nevíme,“ uvedl starosta s tím, že také on má na pondělí naplánovanou další schůzku.

Frenštát pod Radhoštěm

Napínavá jednání probíhají ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde pravděpodobně rozhodne mandát jediného zastupitele o tom, zda ve vedení města bude pokračovat koalice okolo sdružení Naše Beskydy nebo Nově kandidující hnutí Ano 2011 s dalšími partnery. Spolupráce obou nejsilnějších subjektů se zatím jeví jako nepravděpodobná.

Fulnek

Nevyjasněná zůstává podle očekávání také situace ve Fulneku. „Intenzivně probíhají jednání, ale jasno zatím vůbec není,“ řekla dosavadní starostka Radka Krištofová.

Na vernisáži Radka Zdražila (vlevo) zahrála kapela RukyNaDudy.
Tvůrce laviček na Horečkách se představuje