Ovšem na druhou stranu je situace na Odersku z celého okresu stále nejhorší. „Míra nezaměstnanosti činí 14,57 procenta, bez práce je 1273 lidí, pro které bylo k dispozici k poslednímu červnu jednatřicet volných míst,“ stojí v měsíční zprávě Úřadu práce Nový Jičín (ÚP NJ). Jedna pracovní nabídka tak připadá na čtyřicet jedna nepracujících.
Druhou oblastí s největší nezaměstnaností je Kopřivnicko, a to 12,03 procenta. Ještě nedávno se řadila Kopřivnice na opačnou stranu žebříčku, ovšem jen od začátku roku zde nezaměstnanost poskočila o více než šest procent. Na konci prosince 2008 bylo v evidenci úřadu práce 1210 osob z Kopřivnicka, nyní je jejich počet více než dvojnásobný.
Podobně se situace vyvíjí na Frenštátsku, kde 1043 lidí bez práce představuje míru nezaměstnanosti 11,34 procenta, což znamená navýšení za šest měsíců taktéž o šest procent. V regionu pod Beskydami je suverénně nejhorší situace co se týče pracovních nabídek. „Na konci června zaměstnavatelé nabízeli jedenáct volných míst, jedno tak připadalo na devadesát pět uchazečů,“ vyplývá ze statistik.
V obcích jsou meziměsíční rozdíly až několikaprocentní. V květnu byla největší míra nezaměstnanosti v Heřmánkách, téměř dvacet procent, o měsíc později 15,79 procenta. Stačilo, aby v málo početné obci ubyli ze seznamu nepracujících tři občané. Nechvalný primát tak převzaly Kujavy s nezaměstnaností 16,85 procenta, následuje obec Vražné a město Fulnek. Nejmenší nezaměstnanost zaznamenaly v šestém měsíci tohoto roku obce Petřvald, Slatina a Kateřinice, kde se nepřekročila hranice sedmi procent.
V červnu byla na Novojičínsku míra nezaměstnanosti 11,63 procenta, v evidenci úřadu práce bylo 9132 práceschopných lidí a zaměstnavatelé nabízeli pouze 304 volná místa.