Tradicí se již stává vyvěšování vlajky Tibetu ve Frenštátě pod Radhoštěm, který se k této akci připojil jako první město na Novojičínsku již v roce 2001. Tehdejší představitelé města uváděli jako důvod mimo jiné i to, že si ve Frenštátě pod Radhoštěm dostatečně užili toho, čemu se říká okupace.

Tibetský prapor zavlaje rovněž na radnici v Novém Jičíně a v Kopřivnici. Tam několik let váhali, aby neohrozili kontrakty Tatry s Čínou, avšak nakonec zástupci města s vyvěšením vlajky Tibetu souhlasili. „Kopřivnice je i letos připojená,“ potvrdil místostarosta Zdeněk Krajčír. Zhruba ve stejné době jako Nový Jičín a Kopřivnice se připojili k Vlajce pro Tibet i v Odrách. „Samozřejmě, že Odry se připojují i letos,“ ujistil Karel Glogar, vedoucí kanceláře starosty Oder.

Letos poprvé zavlaje prapor Tibetu také na radnici v Bílovci. „Letos je to poprvé, co jsme diskutovali o tom, jestli prapor vyvěsíme. Je výročí, a tak jsme si v radě řekli, jestli by nebylo vhodné si to symbolicky připomenout,“ uvedla starostka Bílovce Sylva Kováčiková. Město ale čeká malinky problém. Momentálně totiž visí na budově radnice vlajky Evropské unie a české republiky, a také městský prapor. „Abychom mohli vyvěsit tibetskou vlajku, budeme muset jeden z praporů sundat. Stále ještě ale nevíme, který,“ poznamenala Kováčiková.

K akci Vlajka pro Tibet se doposud ani jednou nepřihlásila města Studénka, Příbor a Fulnek. V minulosti již jednou vyvěsili vlajku ve Štramberku. „Je to dobré gesto a chtěli jsme se připojit i letos, ale nestihli jsme to projednat,“ posteskla si starostka Štramberku Věra Michnová a dodala, že se město snad připojí v příštím roce.

Již podruhé se připojí k akci Vlajka pro Tibet také Trojanovice. „Stejně jako loni i letos vyvěsíme dvě tibetské vlajky. Máme budovy obecního úřadu na dvou místech, tak vlajky vyvěsíme na obou,“ vysvětlil starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Akci vlajka pro Tibet vyhlašuje každoročně Občanské sdružení Lungta, které oslovuje radnice a obecní úřady s žádostí, aby vyvěšením vlajky Tibetu vyjádřily solidaritu s lidem Tibetu, který již 58 let okupuje Čína. Přesně před padesáti lety, 10. března Tibeťané povstali proti této okupaci, avšak čínská vojska toto povstání krvavě potlačila a nastolila represivní režim. (ipa)