Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neklid ve Valašském království

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM - Spor mezi bývalým valašským králem, hercem Boleslavem Polívkou, a dnešním ředitelem společnosti Valašské království Tomášem Harabišem se táhne již několik let. Nyní se opět přiostřil.

25.9.2007
SDÍLEJ:

Valašský vojvoda Olin Kutáč (v pozadí) hostil na Valašské kolibě prezidenta Klause i Valašského krále Boleslava Polívku. Foto: DENÍK/Ivan Pavelek

Polívka podle Harabiše valašským králem již dávno není, avšak stále se za něj vydává. To se však Valašskému království nelíbí, protože podle nich vytváří mezi širokou veřejností dojem, že má s aktivitami Valašského království něco společného či že s ním úzce spolupracuje. „Domníváme se proto, že svým jednáním pan Polívka nejenže poškozuje naši společnost, která se již deset stará o rozvoj cestovního ruchu v Beskydech a na Valašsku, ale porušuje zákony České republiky,“ nastínil Harabiš. Důvod, proč se spor, který se táhne od roku 2002, kdy Polívka podal na Valašské království žalobu, rozhořel právě teď, je zřejmý. „V posledních měsících jsme zaregistrovali mnoho případů, kdy se opět vydával za valašského krále a šířil tuto skutečnost médii,“ uvedl Harabiš a doplnil, že proto se rozhodli vyzvat jej, aby se za valašského krále přestal vydávat a uveřejnili výzvu na svých internetových stránkách.

Důvodů, proč nechce Harabiš Polívku za valašského krále, je více. „Od začátku jsme Valašské království pojímali zejména jako projekt na rozvoj a propagaci cestovního ruchu a kultury regionu Beskyd a Valašska. Pan Polívka zase jako showbusiness propagaci své osoby a farmy v Olšanech na Vyškovsku na jižní Moravě,“ naznačil Harabiš. „Chtěli po nás, poté co byl oficiálně jmenován valašským králem, milion korun za to, že bude kralovat. Když jsme řekli, že bohužel, tak se nám snažili předhodit, že bez Polívky jsme nuly, že nás mediálně převálcují,“ dodal.

Po zaslání výzvy Polívkovi obdržel od něj Harabiš telefonát. „Neodpověděl prakticky nic souvislého. Volal, co to má znamenat, že my jsme ho králem nezvolili, a proto ho ani nemůžeme odvolat,“ nastínil. Nejvíce Valašskému království vadí, že na ně Polívka podal žalobu. „Všechny spory s ním jsme ale vyhráli. Podstatné je, že jsme ani jeden nevyvolali my,“ řekl Harabiš.

Aby učinili všem sporům konec, rozhodl se Harabiš, že v budoucnu jmenují skutečného valašského krále. Zatím však o konkrétní osobě představu nemá. „Je těžké najít někoho, aby ho lidi vzali. Z pohledu vystupování se Polívkovi těžko bude někdo stavět,“ poukázal. Každopádně o způsobu volby nového krále již představu má. „Chtěli bychom jej zvolit formou klání, které by začalo někdy na začátku příštího roku. Adepti by procházeli různými soutěžemi. Pak by proběhlo finální klání, ve kterém by se utkala skupinka finalistů.“ Žezlo by však nezůstalo v jedné ruce. „Nechceme žádného krále „na furt“. Jen na nějaké období. Třeba na dobu dvou nebo čtyř let. Pak by tu pozici musel obhájit,“ dodal Harabiš s tím, že kralování by předcházela smluvní dohoda. „To aby to nedopadlo jako v tomto případě,“ uzavřel Harabiš.

Boleslav Polívka se v termínu k záležitosti nevyjádřil.

Šuláková nevyhýbám se ani jednomu

VALAŠSKO – Mimo spor mezi Bolkem Polívkou a Tomášem Harabišem, správcem Valašského království, stojí Jarmila Šuláková.

Zpěvačka lidových písniček, na Valašsku známá také jako Královna matka, vůbec neví, kdy a proč se Polívka s Harabišem rozešli ve zlém. „Nevidím do toho vůbec. Nevím, proč dva dospělí muži, kteří si mají co říct, se dneska takto hádají,“ přiznala Šuláková. Vzpomněla si, že Polívkovi se prý moc nelíbil nápad Harabiše s Valašskými pasy, ale jestli to byl důvod roztržky, neví. „Valašské království, to je recese a recesí by mělo zůstat. Tady by to vůbec nemělo být o nějakém bohatství a penězích,“ naznačila.

Stejně jako mnoho dalších lidí, tak i Šuláková komunikuje s oběmi stranami, nevyhýbá se Polívkovi ani Harabišovi. „Jsou to kamarádi. Stýkám se s nima sice málo, ale nic proti nim nemám.“

Valašského vojvodu spor mrzí

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM – O tom, že jen málokdo se dokáže ve sporu mezi Tomášem Harabišem a Boleslavem Polívkou přiklonit na jednu či druhou stranu, jasně vypovídá i postoj Oldřicha Kutáče z Frenštátu pod Radhoštěm.

Kutáče znají široko daleko za hranicemi Frenštátu. Někdo jako Olina, jiný jako Valašského vojvodu nebo toho, co dělá na Valašské kolibě na Horečkách. Ta totiž hostila řadu osobností včetně prezidenta Václava Klause a samozřejmě i Boleslava Polívku. Není divu, že i Valach Olin dění kolem Valašského království sleduje. „Hodně mě mrzí, co se děje. Vím, že spolu mluvili, ale nedomluvili se,“ konstatoval smutně Kutáč.

Podle něj má Tomáš Harabiš název Valašského království dobře ochráněný, naopak s myšlenkou Valašského krále prý přišel Polívka už dávno před rokem 1989.

„Bolek se prohlásil za valašského prezidenta, jenže to mu vzal Radek Brzobohatý. Tak se Bolek naštval a začal se nazývat valašským králem,“ uvedl Kutáč a dodal, že proto Polívkovi nezazlívá užívání královského titulu.

„Ale je pravda, že do Valašského království by neměl zasahovat. Ať si je králem, ale království, ať nechá tak,“ dodal Kutáč, jenž si myslí, že za řadu věcí ale možná ani Polívka nemůže. „Asi na tom mají podíl i jeho manažéři. V každém případě je mám oba moc rád a je škoda, že se neumí dohodnout,“ uzavřel.

Něco zhistorie Valašského království

Na jaře 1997 Tomáš Harabiš začíná tvořit Valašské království a zabývá se myšlenkou valašských pasů. Jak sám kdysi uvedl, inspiraci našel na cestách po Novém Zélandu, kde se setkal spasy jistého nezávislého teritoria. Vté době již Boleslav Polívka vystupuje jako valašský král. I proto se jeho podpis objevuje na Valašských pasech.

Vlétě vycházejí první Valašské pasy, do kterých jejich majitelé mohou sbírat razítka znavštívených míst zapsaných vprůvodci kpasu.

Vprosinci 1998 Valašské království oficiálně představilo svůj prapor, zhruba půl roku nato vzniká valašská měna- valšár, který je krytý senem

Květen 2000 – valšár nahrazuje evropská měna – jurovalšár

Září 2000 – samozvaný král Boleslav Polívka se ve Vsetíně nechává korunovat tehdejším starostou Jiřím Čunkem na valašského krále Boleslava Dobrotivého I. Nafurt. To je patrně první krok kpozdějším neshodám.

Září 2000 – vPovážské Bystrici vzniká první oficiální konzulát Valašského království.

Březen 2001 – Boleslav Polívka představuje královský znak. Tomáš Harabiš jako správce Valašského království začíná kritizovat podnikatelské i jiné aktivity, které Polívka zaštiťuje Valašským královstvím. Vyvrcholením je

Valašská rebelie a bula, kterou valaši sesazují Polívku ztrůnu. O něco později vzbouřenci korunují na hlavu státu Královnu matku Jarmilu I. (pozn. autora - Šulákovou).

Poté Valašské království stále více vstupuje ve známost, prezentuje se novými aktivitami a projekty, Bolek Polívka pro změnu občas prezentuje královskou pálenku. O sporech (alespoň navenek) příliš není slyšet. Až do těchto dnů….

anketa

Víte, co je to Valašské království a kdo byl jeho zakladatelem?

 

Zdeněk Kvita, 61 let, důchodce, Nový Jičín:

„No, vím, že králem se sám zvolil Bolek Polívka, ale jinak o Valašském království nic nevím.“

Anna Švrčková, 62 let, důchodkyně, Nový Jičín:

„Samozvaným králem Valašského království je Bolek Polívka a královnou je Jarmila Šuláková. Je to taková společnost, která se zabývá turistikou, vydává své pasy, atd.“

Vladimír Švrček, 64 let, důchodce, Nový Jičín:

„Je to společnost zabývající se turistikou, vydává jako recesi své pasy, atd. Jejím králem se sám zvolil Bolek Polívka a královnou paní Šuláková.“

Paní Zdeňka, 35 let, mateřská dovolená, Lipník n. B.:

„Nevím, co je to Valašské království, ale mám pocit, že s ním má něco společného Bolek Polívka.“


Žaneta Dobroňská, 17 let, studentka, Libhošť:

„Nevím, co je to Valašské království.“

25.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení