Dvacet, třicet, někde i téměř padesát procent činí úbytek pacientů lékárnách v Novém Jičíně. K tomuto konstatování došli tamní soukromí lékárníci, kteří se sešli v pondělí večer, aby zhodnotili první týden poté, co vešlo v platnost rozhodnutí Moravskoslezského kraje. Ten od 1. února začal hradit třicetikorunové poplatky za položky na receptu pacientům, kteří si přijdou pro léky do lékárny spravované krajem. Na Novojičínsku se jedná o jediné zařízení – lékárnu delfín v areálu Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně.

„Hlavně nám ubylo takzvaných chronických pacientů, mezi nimiž převažují starší lidé. Mají více receptů, takže těch výhod plně využívají,“ uvedl Stanislav Rovan, majitel Lékárny u Bílého anděla v Novém Jičíně. Podle něj novojičínské lékárny v současné době přežívají hlavně kvůli chřipce a dalším respiračním onemocněním. S případnými opatřeními ale ještě chtějí týden počkat a hodlají i nadále vybírat třicetikorunové poplatky. „Zdá se nám, že ke konci týdne se ta křivka prudkého propadu malinko vychýlila k lepšímu. Lidé sice zaplatí za recept, ale možná u nich převáží to, že nemusí dlouho čekat, případně lepší servis,“ pokračoval Rovan.

To, že se řada klientů přesunula právě do lékárny Delfín, potvrdila její vedoucí Kateřina Masníková. „Máme asi jedenkrát tolik pacientů jako dříve,“ řekla ve spěchu. Podle vyjádření lékárníků z jiných částí okresu, zřejmě jezdí do lékárny Delfín i jejich pacienti. „V lékárně, kterou mám ve Frenštátě pod Radhoštěm, to moc poznat není, ale ve Veřovicích, které jsou k Novému Jičínu o deset kilometrů blíže, už máme pokles asi o dvacet procent,“ konstatovala majitelka několika lékáren Zdeňka Holeksová. Mírný úbytek zaznamenali například také v lékárně na Slezském náměstí v Bílovci. Ve všech případech lékárníci hovoří o odchodu chronických a starších pacientů, kteří mají více receptů.

Rovan byl v úterý na zasedání České lékárnické komory, kde hodnotili situaci napříč krajem i celorepublikově. Tam se také potvrdilo, že sociální argument na podporu nevybírání poplatků je v některých případech zcela scestný. „Například na Jesenicku existují místa, odkud pacient za cestu do krajské lékárny a zpět vlastně zaplatí mnohem více, než za poplatky,“ naznačil Rovan, jenž souhlasí s tvrzením jiných lékárníků, že na odvodech daní, soukromé lékárny v podstatě dotují tu jedinou krajskou.