Skutečnost, že platnost řidičských průkazů, vydaných v období od 1. ledna 1994 do 31. prosince roku 2000, na konci letošního roku vyprší, je dlouho omílanou. Přestože úřady upozornění na jejich včasnou výměnu zveřejnily, kde se dalo, a očekávaly, že během doby dovolených se řidiči k výměně dostaví, ve většině měst na Novojičínsku se tak nestalo.

O tom, že velké množství občanů výměnu řidičských průkazů nechává na poslední chvíli, se přesvědčili na městském úřadě ve Frenštátě pod Radhoštěm. „I když jsme si mysleli, že dobu dovolených řidiči využijí, k nějakým dramatickým návalům na našem úřadě nedošlo,“ potvrdila Anna Padrtová, vedoucí odboru dopravy.

Vzápětí doplnila, že konkrétně Frenštát má ještě spoustu občanů s řidičáky, kterým na konci roku skončí platnost. „Zbývá nám vyměnit zhruba tisícovku řidičáků,“ dodala Padrtová.

Podobnou zkušenost mají také na úřadě v Bílovci. Minimální množství řidičů, toužících během léta po výměně řidičáků, potvrdil tamní tajemník Rostislav Musila. „Tuto povinnost u nás v Bílovci mělo 1780 řidičů. V tuto chvíli ji splnilo zhruba 750 řidičů,“ informoval Musila.

Naopak, v Kopřivnici nebo Odrách jsou pracovnice odboru dopravy v pohotovosti. „V letních měsících řidiči kvůli výměnám průkazů přicházejí častěji, nemáme okurkovou sezonu, naše služby jsou poměrně dost využívané,“ uvedla Natálie Koňaříková, referentka oderského odboru dopravy a dodala: „Tedy alespoň na začátku prázdnin tomu tak bylo. Nyní došlo k útlumu, ale je to nespíš kvůli dovoleným.“

Stejně jsou na tom i pracovnice v Kopřivnici. „V úterý a čtvrtek bývá návštěvnost nižší, ale v pondělí a ve středu se odbavení mnohdy protáhne, není výjimkou, že pracovnice posledního klienta odbavuje i půl hodiny po pracovní době,“ informovala vedoucí oddělení správních činností Jana Sopuchová.

I když se města snažila frontám na konci roku zavčasu předejít výzvami a upozorněními, podle všeho se úřady ani v letošním roce poklidného prosince nedočkají. „Abychom řidiče na tuto skutečnost upozornili, výzvy jsme nejen pravidelně zveřejňovali ve sdělovacích prostředcích, ale také jsme 1030 z nich poslali konkrétní výzvy,“ uvedl Musila a dodal:

„I přesto předpokládáme, že situace bude obdobná, jako na finančních úřadech, kde 31. března je povinnost odevzdat daňové přiznání a většina poplatníků přijde 31. března v 11 hodin. Tedy, že nejvíce řidičů opravdu přijde na konci roku.“