Okresní ředitelství Policie ČR v Novém Jičíně s celním úřadem, cizineckou policií a odborem dopravy Krajského úřadu Moravskoslezského kraje přichystalo ojedinělou dopravní akci. „Je zaměřena převážně na nákladní vozidla. V průběhu několika minut nákladní vozidla projdou váhou, rentgenem a kontrolou v souvislosti s obecně platnými předpisy provozu na pozemních komunikacích,“ uvedl v průběhu kontrol novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík. „Taková akce se letos děje poprvé, ale určitě není poslední. Společně s cizineckou policií chceme na podzim kontrolovat další nákladní vozidla,“ dodal Tomšík. Parkoviště u přehradní nádrže Kacabaja zvolili policisté a další přítomní ze dvou důvodů. „Jedná se o velmi frekventovanou trasu a toto místo je dobré z hlediska bezpečnosti,“ doplnil Tomšík.

Asi nejvíce většinu řidičů překvapil obří rentgen, do nějž někteří z nich museli najet. „Velkokapacitní mobilní rentgen nám pomáhá při skenování kamionů. Zjišťujeme, zda neprováží nějaký kontraband zboží. Dále vykonáváme kontrolu zboží, které podléhá kontrole celních orgánů, tedy zboží, které je zatíženo spotřební daní, zejména lihoviny a cigarety,“ sdělil Marcel Panaš z Celního úřadu Mošnov a doplnil, že se rovněž zaměřují na kontrolu zboží, které může porušovat práva duševního vlastnictví, což jsou padělky a napodobeniny. Rentgen je jediný v České republice a díky němu se již podařilo odhalit několik černých zásilek. „Tady na severní Moravě zatím ne, ale byly nálezy na dálnici u Břeclavi i jinde,“ poznamenal Panaš.

Každý řidič musel vystoupit do bezpečné zóny a zpovzdálí sledoval, jak pojízdný rentgen mapuje, co je ve vozidle a v nákladovém prostoru. „Normálními váhami už jsem prošel, ale do rentgenu jsem ještě nikdy nevjel,“ uvedl jeden z řidičů, který jezdí vnitrostátní přepravu. Podobné kontroly jsou podle něj správné, ale on sám, je nemusí. Obdobně asi o včerejší kontrole bude smýšlet i novojičínský přepravce, který na místě dostal tisícikorunovou pokutu. Důvodem bylo mnoho předmětů za čelním sklem kamionu, které jej omezovaly ve výhledu.

Za pět hodin policisté zkontrolovali 276 vozidel a vybrali na místě na pokutách 10,5 tisíce korun. V devíti případech se jednalo o špatný stav vozidla, tři auta přetížená. „Jeden cizinec měl správní vyhoštění kvůli neplatnému vízu a u jednoho bylo řízení o kauci. Ten neměl prakticky ani jeden platný doklad,“ přiblížil výsledky akce Tomšík.