Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Německý letoun sestřelili u Oder

Odry, Suchdol nad Odrou - Po šestašedesáti letech vyzdvihli z pole u Oder suchdolští historikové německou stíhačku Messerchmitt, která havarovala 17. prosince 1944 při leteckém souboji s americkými stíhači.

1.9.2010 4
SDÍLEJ:

Září - suchdolští historikové vyzdvihli z pole u Oder trosky německé stíhačky Messerchmitt Bf 109 G-14/U4.Foto: Archiv/Muzeum městyse Suchdol n.O.

Historikové z řad Klubu přátel Suchdolu nad Odrou, sekce vojenské historie, mají za sebou další objev.

Tentokrát je jím německý stíhací letoun Messerschmitt Bf 109 G-14/U4, který v sobotu 28. srpna vyzdvihli z pole u Oder. V minulosti se již těmto historikům podařilo vypátrat a odhalit sovětský bitevník Il-2 Šturmovik u obce Bělotín, německý bombardér JU-88 A-4 u Slezských Vlkovic nebo stíhačky Messerschmitt Bf109 v Hynčicích, Polouvsí, Libhošti u Nového Jičína a jinde.

Posledním dnem, kdy se messerschmitt elitní stíhací eskadry JG 300 Wilde Sau nacistické Luftwaffe proháněl vysoko nad zemí, byla neděle 17. prosince 1944. Toho dne odstartoval, s tenkrát čtyřiadvacetiletým pilotem Heinzem Riese, do bojové akce z letiště Reinsdort blízko Berlína. Se stíhači 15. americké letecké armády se střetli nad Moravou. Výsledek vzdušné bitvy byl tragický. Sedmdesát letadel a 222 letců se z tohoto místa už nikdy nevrátilo domů. Mezi ně patřil i pilot Riese s letounem označeným jako „žlutá 16“.

Pilot sice vyskočil, ale zabil se při pádu

Historikům se podařilo nalézt pamětníka, který si pád letadla pamatoval a pomohl odhalit jeho osud. „Německá stíhačka přeletěla ve velké rychlosti nad městem ve směru od Jakubčovic a letěla velmi nízko. Na úrovni závodu Optimit mohla být tak ve stometrové výšce. V těsném závěsu za ní se řítila americká stíhačka P-51 Mustang, která po té německé pálila ze všech palubních zbraní. Vzápětí z ní vyskočil pilot, jemuž se však neotevřel padák a při dopadu na zem se zabil. Jeho bezvládné tělo leželo na poli za stodolou za Skřivánčí ulicí. Letadlo poté dopadlo nedaleko od něj, kde pak přes křídlo narazilo do země a začalo hořet,“ popsal událost Oskar Kubíček z Oder. Pilot byl pochován na oderském hřbitově. Před dvanácti lety však byly jeho ostatky, spolu s ostatními padlými vojáky z Oder, převezeny do Valašského Meziříčí na Centrální německý válečný hřbitov. Jeho jméno je uvedeno na jedné z pamětních desek u vstupu na hřbitov. Petr Bartošík z Klubu přátel Suchdolu nad Odrou doplnil, že trosky letadla měly být podle pamětníků během kráké doby z pole uklizeny ruskými zajatci. „Při převozu měl platoňák se zbytky letadla stát krátkou dobu i přímo na náměstí. Jak se však ukázalo při podrobném terénním průzkumu, ne vše bylo skutečně odvezeno. „Historikové po letounu z druhé světové války intenzivně pátrali několik let. „I když jsme měli k tomuto případu poměrně dost historických podkladů, nedařilo se nám dlouho vlastní místo havárie přesně lokalizovat,“ sdělil Bartošík. Po konečném vytypování místa dopadu byla vykopána asi třímetrová jáma, na jejímž dně se ukrýval takřka poklad.

„Na místě havárie byly nalezeny fragmenty přední části stíhačky, včetně hlavního nosníku křídel, pilotní kabiny, palubních přístrojů, řídící páky - kniplu, který naposledy svíral právě pilot Heinz Riese, ale především se podařilo vyzdvihnout motor stíhačky DB 605 A, s výrobním číslem W.Nr. 100687, i s reduktorem,“ rozvedl Bartošík a dodal, že všechny nalezené části letounu byly převezeny do muzea městyse, aby po odborném ošetření a konzervaci, mohly být vystaveny v nových prostorách muzea.

To v současnosti disponuje unikátní leteckou expozicí, kterou je možno volně navštívit. Více informací na www.leteckemuzeum.eu.

Autor: Věra Růčková

1.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
FOTBALISTÉ VLČOVIC se mohli poprvé v sezoně radovat z vítězství, když doma zdolali celek z popředí tabulky ze Spálova.

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Prvňáčci z 1.B třídy Základní školy Komenského 68, Nový Jičín.

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení