VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice hostila zdravotně sociální pracovníky

Bílovec - Ve čtvrtek se v klubovně Bílovecké nemocnice sešlo na padesát zdravotně sociálních pracovníků moravskoslezského kraje. Konference se zabývala zdravotní a sociální péčí, a násilím na seniorech.

4.12.2009
SDÍLEJ:

Zdravotně sociální pracovníci jednali v Bílovci o tíživých tématech současné péče o pacienty.Foto: Deník/Věra Růčková

Pacienti nemocnic, zejména ti na oddělení následné péče, trpí mimo svých zdravotních problémů také množstvím těch psychických, jako je deprese, úzkost či starost o svou budoucnost. Personál nemocnice se může setkat také s násilím na seniorech, ať už tím fyzickým nebo psychickým. Proto v nemocnicích fungují takzvaní zdravotně sociální pracovníci, kteří se touto problematikou zabývají a snaží se pro klienty nemocnice najít východisko nebo jim pomoci jinak.

Právě tito pracovníci se ve čtvrtek 3. prosince sešli v Bílovecké nemocnici na konferenci, která se zabývala kvalitou poskytování zdravotní a sociální péče, násilí na seniorech. „Vstupním tématem je kvalita péče. Troufám si tvrdit, že v naší nemocnici je kvalita péče na dobré úrovni. Dalším tématem je prevence a předcházení týrání seniorů, ať už v jakékoli podobě a kýmkoli. Dalším důležitým námětem, který hodně souvisí s kvalitou poskytované péče, je prevence syndromu vyhoření sociálních pracovníků,“ sdělila náměstkyně pro nelékařské obory Bílovecké nemocnice Miloslava Sachová.

Mimo tato témata se v nemocnici mluvilo také o možnostech řešení péče o neklidné pacienty, o mravnosti a etice, o složité a často bezvýsledné péči o nepřizpůsobivé občany i o eutanazii. „Nemůžu říct, že by mě nikdo o eutanazii nepožádal. V posledním měsíci to byly dvě pacientky a u obou bych řekla, že ten život nebyl naplněný. Byly tam známky, že neví, jestli se chtějí vrátit, neví, co s nimi bude. Řekla bych, že z mého pohledu to byly vcelku zdravé a bezproblematické ženy, které jsme z roviny imobility vytáhli na to, že jsou schopné chodit s chodítkem, ale v momentě, kdy už měly jít domů, mi řekly, že by raději nějakou eutanazii. Byla jsem v šoku a tehdy měly ty známky deprese, jakési sociální bolesti,“ přiblížila primářka oddělení následné péče Dagmar Palasová. O násilí na seniorech přednášela bílovecká sociální pracovnice Petra Stanovská: „Myslím, že to je vždycky aktuální téma. Měla jsem tady jedinou paní, která tomu chtěla uniknout, a to byla spíše psychická záležitost. Chceme, aby se vědělo, že se to stává, aby před tím pracovníci nezavírali oči, aby se jim snažili pomoci, jak nejlépe umí,“ zmínila.

O pacienty se starají taktéž dobrovolníci, kteří pomáhají zdravotnickému personálu v poskytované péči. Tráví s nimi jejich volné chvíle a snaží se je odvést alespoň na chvíli od jejich nemoci a stavu. „Člověk potřebuje načerpat zkušenosti, aby ta práce byla úspěšná, a aby byla úspěšná, je třeba nabýt nějaké kvalifikace, a to je motiv pro mou účast tady a jsem rád, že tady jsem. Je skutečností, že člověk si to někdy neuvědomí, že ten stav chování pacienta není úplně v pořádku, že není v klidu, a tedy potřebuje jinou péči a pozornost,“ prozradil svůj důvod přítomnosti na konferenci Ladislav Blahuta, jež se od loňského roku věnuje dobrovolnické činnosti v Bílovecké nemocnici.

Sociální pracovníci se shodli na tom, že se péče o klienty v posledních letech zlepšila. Vítaným tématem pak bylo ono zmiňované vyhoření, které při tomto nelehkém povolání hrozí většině zaměstnanců.

Autor: Věra Růčková

4.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT