V České republice zemře ročně deset dětí na syndrom náhlého úmrtí a právě monitory dechu dokážou včas upozornit u kojenců na hrozící nebezpečí.

„V současné době máme monitor dechu pro každé narozené dítě. Hned je všem dáváme do postýlky. Když dítě přestane dýchat, tak spustí přístroj po třiceti vteřinách alarm,“ sdělil primář dětského oddělení Nemocnice Nový Jičín Miroslav Kobsa, s tím, že v okamžiku, kdy přístroj spustí výstražné znamení, je ještě dostatek času zasáhnout a vyhnout se poškození zdraví novorozence.

AŽ JEDEN ROK

„Maminky by měly pro jistotu monitory v domácím prostředí používat zhruba do jednoho roku věku dítěte, poté se již syndrom náhlého úmrtí neobjevuje. Od letošního roku nabízí zapůjčení monitoru také naše novorozenecké oddělení,“ doplnil primář Miroslav Kobsa.

Životnost důležitých monitorů dechu Babysense je pouhé dva roky, a proto je nutná v nemocnici jejich pravidelná obměna. Nyní, díky dárcům, získalo dětské oddělení deset nových přístrojů za bezmála 30 tisíc korun. Primáři Kobzovi je předala zástupkyně Nadace Křižovatka.

„Oslovujeme firmy a společnosti, které jsou regionálně blízké obdarovávané nemocnici nebo je s nemocnicí pojí osobní příběh z jejich vlastního rodičovství a setkání se SIDS. Společně se nám daří zajišťovat postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v nemocnicích téměř v celé České republice,“ popsala Štěpánka Pokorníková, ředitelka Nadace Křižovatka.

PŘÍČINY NÁHLÉHO ÚMRTÍ

Monitory dechu pro Nemocnici v Novém Jičíně zajistily finance od společností Varroc Lighting Systems, Formed, ALMA PNEU, LARI CZ, Prádelna Frenštát a ERI, český bezdrát.

„Rád bych touto cestou poděkoval Nadaci Křižovatka i všem soukromým firmám, které skrze nadaci monitory darovaly. Zachrání tak život nejednomu dítěti,“ doplnil Miroslava Kobsa.

Primář u této příležitosti také připomněl, že v tuzemsku umírá na syndrom náhlého úmrtí (SIDS) každým rokem okolo deseti dětí. „Jedna z uváděných příčin tohoto syndromu může být drobná změna v mozku dítěte, která vede k problémům s dýcháním či krevním oběhem.

Pokud se k takovéto anomálii přidá některý z rizikových faktorů, může dojít k úmrtí dítěte,“ vysvětlila na závěr Radka Miloševská, mluvčí Nemocnice Nový Jičín.