Novinku v podobě elektronického objednávání spustila novojičínská nemocnice na transfúzním oddělení po několikaměsíčních přípravách a čtyřtýdenním testování právě dnes, o prvním pracovním dni nového roku. Lidé, kteří v Nemocnici Nový Jičín darují krev pravidelně, anebo se darovat krev teprve chystají, se tak nyní mohou objednat jednoduše pomocí několika kliků. Stačí k tomu pouze připojení na internet.

Podle slov vrchní sestry transfúzního oddělení novojičínské nemocnice Miroslavy Vaňkové přistoupili k tomuto kroku, aby dárcům ušetřili zbytečné, někdy i několikaminutové čekání a zároveň také, aby usnadnili práci zdravotnickému personálu. „Dárci krve a plazmy si mohou vybrat určitý den a hodinu, a tím se vyhnout třeba půlhodinovému čekání,“ poznamenala Miroslava Vaňková.

Online objednávky lze provádět pomocí formuláře na adrese http://odbery.nnj.agel.cz/, kde zájemci vyplní své jméno a příjmení, datum narození, telefon a e-mail a kde si zároveň také zvolí termín, který jim nejvíce vyhovuje. „Dárci krve se mohou objednávat v jakoukoliv denní dobu a v objednávkovém systému zjistí všechny potřebné informace, od termínů až po počet volných míst v určitý den a hodinu,“ popsala novinku vrchní sestra novojičínského transfúzního oddělení.

Zájemci o darování krve z řad prvodárců mohou k odběrům na transfúzní oddělení přicházet vždy v pondělí a úterý, a to v době od 6 do 9.30 hodin. V případě, že prvodárce dorazí v doprovodu stálého dárce, ten dostane navíc v nemocnici malý dárek.

Darovat krev může každý zdravý občan České republiky ve věku od 18 do 65 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů. Tím, že lidé darují to nejcennější, co mají, mají kromě dobrého pocitu, že někomu pomohou také nárok na řadu výhod. O které se konkrétně jedná, přiblížila mluvčí Nemocnice Nový Jičín Radka Miloševská. „Dárce má nárok na pracovní volno s náhradou mzdy, získat vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení, proplacení stravného, parkovného a cestovného. Lze uplatnit i nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to od září až ve výši tří tisíc korun za každý absolvovaný odběr,“ vyjmenovala tisková mluvčí nemocnice.