Mladou maminku Kláru Bednaříkovou z Ostravy trápily dlouhé roky nepříjemné ekzémy. Aby se jich zbavila, vyzkoušela celou řadu léčebných metod, od moderní až po alternativní medicínu, ale nic z toho nezabralo.

Loni se stala jedním z deseti pacientů z celé České republiky, již v novojičínské nemocnici podstoupili v rámci klinické studie léčbu ekzému na krevním separátoru, a dnes si toto rozhodnutí nemůže vynachválit.

„Už je to více než rok od doby, kdy jsem ukončila terapii, a musím zaklepat potíže se zatím nevrátily," řekla paní Bednaříková.

Klinická studie začala loni v červnu, kdy byl do nemocnice umístěn speciální přístroj TheraSorbTM 18, a nyní pracují zdejší specialisté na tom, aby mohli léčbu zpřístupnit co největšímu počtu pacientů.

„S výsledky studie jsme byli nadmíru spokojeni, u všech pacientů došlo k ustoupení potíží. V letošním roce jsme proto terapii využili u dvou dalších klientů," uvedl primář dětského oddělení Miroslav Kobsa s tím, že metoda je naprosto bezpečná a je vhodná také pro děti.

Speciální metoda přístrojově odstraní protilátky, které způsobují atopické obtíže, a během procesu nedochází u pacienta k žádným ztrátám plazmy či cirkulujícího objemu krve. Na základě výborných výsledků klinické studie se v Nemocnici Nový Jičín rozhodli v léčbě na krevním separátoru pokračovat a v letošním roce vznikl v rámci chodu transfuzního a dětského oddělení samostatný aferetický stacionář.

„V rámci stacionáře dokážeme provést až sedm různých procesů. Léčíme zde tedy nejrůznější diagnózy, nejen atopickou dermatitidu, ale také třeba lupénku," doplnil primář transfuzního oddělení Nemocnice Nový Jičín Zenon Lakota. Podobně komplexní centrum funguje v rámci České republiky už jen v Hradci Králové.

Tato léčba však není vhodná úplně pro každého a je fyzicky i psychicky vcelku náročná.

„K léčbě touto metodou musíme pacienty volit velmi pečlivě. Je třeba zohlednit všechny faktory, nejen kvalitu žilního systému, ale především psychiku. Ne každý, zvláště pak děti, zvládne podstoupit 10 terapií během několika málo týdnů, což znamená nechat si napíchnout obě paže a vydržet dvě hodiny na lůžku. Dítě navíc musí při terapii spolupracovat mačkáním balónku apod.," vysvětlil primář Kobsa.

Proto je metoda nabízena především pacientům, kteří podstoupili již všechny ostatní možnosti léčby, ovšem s nepříliš uspokojivými výsledky.

Lidé trpící atopickou dermatitidou a mající zájem o léčbu na krevním separátoru, se mohou objednat do Centra péče o atopickou dermatitidu Nemocnice Nový Jičín, kde lékaři individuálně zhodnotí zdravotní stav každého pacienta.

„Pokud dojdeme k závěru, že léčba separací je pro daného člověka to nejlepší, zahájíme následně jednání o úhradě terapie s jeho zdravotní pojišťovnou," pokračuje Miroslav Kobsa a zároveň vysvětluje: „ Celý proces léčby totiž vyjde na zhruba 300 tisíc korun. Lidem ale můžeme nabídnout i řadu jiných, dostupnějších metod na podobných přístrojích, které mohou také přinést vynikající výsledek. Zdravotní stav u atopické dermatitidy ale ovlivňuje také strava, psychický stav a podobně, proto pohlížíme na pacienty vždy komplexně."

Kromě atopického ekzému je možné přístroj TheraSorbTM 18 využít i na léčbu věkem podmíněné makulární degenerace, jež vede až k úplné slepotě. „Separátor je možno nastavit na „vychytávání" různých krevních látek. Zatímco u ekzému přístroj separuje tzv. imunoglobulin E, u makulární degenerace vychytává fibrinogen, ale de facto pracuje na úplně stejném principu," dodala závěrem mluvčí nemocnice Radka Miloševská, s tím, že nemocnice navázala spolupráci s primářem očního oddělení karvinské nemocnice Jiřím Slepánkem.

„První pacient už u nás podstoupil tuto terapii. Jedná se o seniora, který již absolvoval šest sezení a subjektivně již pozoruje zlepšení. Jeho léčba bude ještě pokračovat," prozradil Zenon Lasota a na otázku, kam by si přál s primářem Kobsou možnosti léčby dále posunout, odpověděl: „Je to zatím hudba budoucnosti, ale byli bychom rádi, kdyby se nám jednou podařilo ze současného stacionáře vybudovat celé samostatné pracoviště, například na úrovni oddělení."