Novojičínská nemocnice rozjíždí od prvního září nové, nadstandardní služby na Rehabilitačním oddělení. Toto oddělení poskytuje služby, hrazené pojišťovnou, i služby, které si pacient hradí sám. Jak už bylo v Deníku dříve publikováno, nově se jedná o metody baňkování, plynové injekce a poradnu. Tentokrát se zaměříme na dvě posledně jmenované.

Přečtěte si také: Baňkování je příjemnou relaxací

Metoda plynových injekcí není tak stará, jako baňkování, její historie se datuje k počátkům dvacátého století ve Francii. Pacientovi jsou pod kůži aplikována malá množství oxidu uhličitého, který se postupně v těle sám vstřebá. „Plyn působí svým tlakem a pozitivně ty tkáně dráždí. Mimo to také reaguje s tělními tekutinami, takže způsobí i chemické reakce. Aplikace má dlouhodobější účinek,“ přiblížil vedoucí Rehabilitačního oddělení Rene Venos. Lokální vpich však nemusí mít jen lokální účinek. Tlak může ovlivnit centrální nervový systém i vnitřní orgány, které jsou úplně vzdálené. „Dá se to použít jako doplněk léčby například interních chorob nebo neurologických onemocnění,“ dodal Venos. Plynové injekce se používají při bolestivých onemocněních pohybového aparátu a při bolesti zad či kloubů.

Při této metodě se používají tenoučké inzulínové jehly, takže klient vpich téměř necítí. Po chvíli ucítí tlak v tkáni, po němž nastoupí hřejivý pocit v místě aplikace. Délka celé léčby se pohybuje okolo jedné minuty.

Druhou nadstandardní službou je Poradna pro Pohybový psychomotorický vývoj u dětí. Služba zahrnuje vyšetření fyzioterapeutem, specialistou pro reflexní terapii a zhodnocení stavu vývoje eventuálně doporučení lékařského vyšetření dětským neurologem. „Vzniklo to spíš na popud maminek, které tady chodí a často se ptají na děti ve svém okolí. Protože jsme zjistili, že je poptávka po těchto informacích, rozhodli jsme se, že tuto službu otevřeme,“ zmínila fyzioterapeutka Helena Jiřičková s tím, že tato služba rozhodně nenahrazuje vyšetření dětským neurologem nebo ortopedem. „Poradna může rodičům pomoci poukázat na některé nápadnosti v pohybovém projevu dítěte, kterých si mají všímat, může jim také pomoci, jak s dítětem zacházet, jak s ním manipulovat a tak dále,“ doplnila Jiřičková. „Někdy jsou takové nápadnosti, které nejsou pro pediatra tak zřejmé, ale my, protože jsme v tom pohybu tak proškoleni, můžeme maminkám přidat informaci navíc, nebo je i uklidnit.“

Baňkování, plynové injekce i poradna jsou služby, které pojišťovna nehradí a pacienti si je musejí zaplatit sami. Na internetových stránkách nemocnice www.nspnj.cz lze nalézt podrobnější informace i ceník služeb.