S činností Bílovecké nemocnice za minulé období seznámil zastupitele města i další přítomné na dubnovém zasedání zastupitelstva v Bílovci její ředitel Zdeněk Horák. Ten převzal vedení nemocnice v lednu 2017, v době, kdy se potýkala s velkými problémy.

„Když jsem se dozvěděl po pár týdnech působení v nemocnici, jak velké problémy má, okamžitě jsem se rozjel za vedením kraje a domluvili jsme si nějaký další postup,“ řekl zastupitelům na úvod Zdeněk Horák s tím, že nejzásadnějšími komplikacemi pro nemocnici v té době byly finanční ztráta z minulých let ve výši 21,7 milionu korun a dále neoprávněně prováděné gynekologické operace a s tím spojené vratky pojišťovnám z revizí nebo neoprávněný předpis individuálně vyráběných ortopedických pomůcek.

Velký zájem o Senior taxi projevili lidé v Bílovci již v prvním měsíci jeho fungování.
O senior taxi je v Bílovci velký zájem

Nové vedení tak mělo za úkol dostat nemocnici z nejhoršího, stabilizovat ekonomiku a umožnit zachování zdravotní péče pro Bílovec a přilehlé okolí.

„Zadání bylo takové, že je potřeba zajistit a udržet spektrum poskytované péče, ovšem jen té péče, která tady patří, a to zejména s ohledem na personální a věcné vybavení,“ uvedl dále ředitel nemocnice.

Zároveň připomněl, že se zdravotní zařízení potýkalo také s nedostatkem personálu, chyběl například primář oddělení následné péče a stejně tak i primář interního oddělení. To v současné době již neplatí.

„Soustředíme se na výchovu mladých lékařů, takže máme k dnešnímu dni sedm absolventů mladých lékařů, z toho je pět z Ukrajiny,“ doplnil informaci Zdeněk Horák.

Pod jeho vedením začala Bílovecká nemocnice poskytovat zdravotní péči se zaměřením především na oddělení následné péče, které je podle ředitele v současné době obsazené téměř na sto procent, dále interní oddělení s celkem 26 lůžky a dalšími 4 lůžky jednotky intenzivní péče, také zde funguje chirurgické oddělení s dvaceti lůžky a lékařům jsou k dispozici dva vybavené operační sály.

2. zápas: KH Kopřivnice – HBC Ronal Jičín 28:29 (14:10).
Kopřivnice proti Jičínu neuspěla a v extralize ji čeká boj o sedmé místo

NÁRŮST MEZD

Zlepšovat se začala také finanční situace a po zhruba dvou letech se zaměstnanci zdravotnického zařízení dočkali navýšení mezd o rovných deset procent. A podle slov ředitele Horáka další navýšení chystají i v letošním roce, s tím, že v plánu je hospodaření s vyrovnaným rozpočtem.

„To je naše zadání, myslím si, že jsme schopni to splnit. Ten plán je udělaný s rozumem, i když pokud se nepletu, jsme momentálně jediná nemocnice Moravskoslezského kraje, která má plánované vyrovnané hospodaření. Což je trošku zarážející,“ poznamenal Zdeněk Horák.

REKONSTRUKCE VÝTAHU

V letošním roce se nemocnici v Bílovci nevyhnou ani stavební úpravy. Po kompletním zateplení budovy či modernizaci oddělení následné péče z minulých let se tentokrát rekonstrukce dočká již zastaralý evakuační výtah. Jeho oprava je naplánována na období od 15. června do poloviny srpna.

Místostarostku Hanu Burianovou mimo jiné zajímalo, o kolik se v průměru zvýšil plat u zdravotních sester a zda má nemocnice do budoucna v plánu vybudovat v areálu nějaké byty pro své zaměstnance.

Podle slov Zdeňka Horáka se plat řádově zvýšil o dva tisíce korun, u sester přibližně o čtyři a půl tisíce. Na druhou otázku ředitel odpověděl, že uvažují spíše o přechodném ubytování, které v nemocnici již funguje, ale v nedůstojných podmínkách.

Jedná se přitom o pokoje pro lidi, kteří zde pracují od pondělí do pátku a na víkendy jezdí domů. Lékařům z ciziny zajistilo bydlení město.

Zábavná neděle s golfem
Sedm tipů na jarní akce ve Velkých Karlovicích

OSLAVY VÝROČÍ BUDOU V KVĚTNU

Dotaz zazněl také z úst starosty Bílovce Pavla Mrvy. Ten se ředitele zeptal, zda bude v Bílovci i nadále pokračovat ve své vizi anebo uvažuje o tom, že odejde „zachraňovat“ další nemocnice někam jinam.

„Když už jsem neutekl po těch prvních třech měsících, když jsem zjistil, co se tady děje, tak teď určitě od rozdělané práce neuteču a určitě bych to chtěl dodělat,“ odpověděl na dotaz Zdeněk Horák, který na závěr také připomněl letošní kulaté výročí 120 let založení Bílovecké nemocnice s tím, že oslavy s bohatým programem se v areálu nemocnice uskuteční už v pátek 25. května.

Nejlepšího truhláře v zemi má škola z Nového Jičína. Mistrem České republiky mezi truhlářskými juniory se v Brně stal Vojtěch Klézl ze Střední školy technické a zemědělské Nový Jičín.
Nejlepšího truhláře v zemi má škola z Nového Jičína