Na konci prázdnin se rozhodlo vedení Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně (NsPNJ) vyřešit dlouhodobý problém na stále zaplněném parkovišti na ulici K nemocnici. To sloužilo zároveň jak pacientům a návštěvníkům, tak i zaměstnancům. Najít zde volné místo byl někdy až nadlidský výkon, některá vozidla stála na okolních komunikacích. Proto byla na parkoviště umístěna závora, která je automaticky zablokována při jeho zaplnění, a pracovníci nemocnice zde parkovat nesmějí.

„Potřebovali jsme vyřešit systém parkování při stávající kapacitě míst a zajistit volný vjezd vozů rychlé záchranné pomoci do areálu nemocnice. Proto jsem přistoupil k nepopulárním opatřením směrem k zaměstnancům, kteří parkoviště před nemocnicí hojně využívali, a vyčlenil jim jiná místa,“ sdělil Radan Gocal, ředitel novojičínské nemocnice. Ti nyní mají v areálu zdravotnického zařízení přes〜ně určena místa pro svá vozidla. Dále je jim k dispozici parkoviště u zimního stadionu, prostory u internátu a samozřejmě okolní komunikace, především ulice Slovanská. Ta je ve všední dny doslova zahlcena zaparkovanými automobily.

Vedení nemocnice si nové opatření po třech měsících provozu pochvaluje. „Nyní vládne na parkovišti klid a pacienti najdou vždy místo k parkování,“ zhodnotila nynější stav Simona Součková, tisková mluvčí NsPNJ.

I když je parkování zpoplatněno, za prvních dvacet minut nezaplatí návštěvníci ani korunu. Poté je každá hodina vyjde na deset korun, avšak maximálně zaplatí za den sto korun. „Výši poplatku považujeme za symbolickou a přijatelnou,“ uvedla ekonomka nemocnice Hana Bezděková. Změny nastaly také při vjezdech do samotného areálu nemocnice. „V případě, že se jedná o doprovod pacientů, je vjezd časově omezen na dvacet minut a je bez poplatku. Je to dostatek času na to, aby řidič zavezl pacienta na dané oddělení a autem vjel zpět na parkoviště před nemocnicí,“ objasnila Součková a dodala, že pokud dotyčný zůstane parkovat v areálu, po bezplatných dvaceti minutách ho každá hodina vyjde na dvacet korun.

Výjimku ovšem mají pacienti těžce nemocní, pro něž je vyčleněno před budovou interny patnáct parkovacích míst, která mohou využívat po libovolnou dobu zdarma. „Při výjezdu se musí pacient prokázat potvrzeným lístkem a razítkem příslušného pracoviště, kde byl ošetřen nebo na kontrole. Invalidům jsou vyčleněna uvnitř areálu nemocnice tři místa. Opatření jsou účinná,“ dodal ředitel Gocal.