„Hledáme všechny krevní skupiny, ale nejvíce je žádána krevní skupina s faktorem Rh-, zejména 0-,“ informuje Miroslava Vaňková, vrchní sestra transfuzního oddělení Nemocnice Nový Jičín. Od začátku roku do konce října zde evidují 2885 aktivních dárců a 328 prvodárců. 

Samotných odběrů se v nemocnici uskutečnilo 12 530, kdy nejčastěji se jednalo o krevní skupiny A+ a 0+, naopak nejméně pak o skupiny AB- a B-. Současná situace není ideální a s nedostatkem krve se nepotýká pouze Nemocnice Nový Jičín. Přitom případů, kdy jsou její zásoby zapotřebí, je celá řada.

„Velké krevní ztráty jsou při velkých operacích se ztrátou krve, pak po úrazech a při těžkých dopravních nehodách. Ale také i u onemocnění jako chudokrevnost, poruchy srážlivosti a podobně,“ připomíná vrchní sestra. 

Oslovit potenciální dárce krve se snaží nemocnice celou řadu způsobů a pouští se také do speciálních kampaní. V Novém Jičíně již několik měsíců běží akce s názvem Přiveď nového dárce, dostaneš dárek!, jejímž cílem je přivést nové prvodárce prostřednictvím dárců stávajících.

„S otevřenou náručí přijímáme akce i od jiných subjektů,“ uvádí Miroslava Vaňková. Na mysli má například akci Daruj krev s Českým rozhlasem či Daruj krev s hasiči. Transfuzní stanice oslovuje také střední školy a firmy na území Nového Jičína i blízkého okolí.

Nechybí ani spolupráce s radnicí, která opakovaně pravidelné dárce oceňuje. Občas jim nemocnice poděkuje i malým dárkem, třeba u příležitosti Mikuláše, Dne dárců či dne sv. Valentýna. Samotná novojičínská nemocnice v hledání nových dárců ale nezůstává zdaleka sama.

Mezi pravidelné dárce patří třeba členové Městské policie Nový Jičín, kteří občany k návštěvě transfuzního oddělení prostřednictvím facebooku vybízí, stejným příkladem jdou mimo jiné i hokejisté Kopřivnice, kteří nejcennější tekutinu darovali hromadně již dvakrát. 

Kdo může být dárcem a na co má nárok? Dárcem krve se může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 60 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů. Dárce má nárok na pracovní volno s náhradou mzdy, získat vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení, a uplatnit si nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši 2000 korun za každý absolvovaný odběr. 

KDY JE MOŽNÉ KREV V NEMOCNICI NOVÝ JIČÍN DAROVAT? 
Zájemci o darování krve z řad prvodárců mohou k odběrům přicházet vždy v pondělí a úterý mezi 6.30 a 9.30, a to na transfuzní oddělení.