V novojičínské nemocnici provedli lékaři ve středu 30. září tři operace prostaty metodou permanentní brachyterapie. Při ní lékaři zavádějí do prostaty natrvalo radioaktivní zrnka jódu. „Jedná se o jednorázový výkon, který podstupuje pacient v celkové anestézii a trvá přibližně dvě hodiny,“ sdělila Renata Soumarová, primářka Radioterapie. Žádné komplikace nepřináší ani fakt, že pacient v sobě nosí radioaktivní materiál. „Aktivita zrn je tak nízká, že pro okolí není pacient nijak nebezpečný,“ potvrdila primářka s tím, že se nedoporučuje, aby po dobu třeí měsíců (poločas rozpadu zrn – pozn.red.) měli operovaní muži na klíně malé dítě nebo těhotnou ženu.

Permanentní brachyterapie je vhodná pro muže v časném stadiu rakoviny, důležitým aspektem je také velikost a uložení prostaty vůči okolním tkáním. Lékaři musí zrna jódu rozmístit do celého postiženého orgánu a jejich počet závisí na velikosti prostaty. Měkké záření, které je vypočítané fyzikem přesně tak, aby nedošlo k poškození okolních orgánů, postupně ničí nádor. Zrna, která mají tvar válečku o průměru jednoho a délce pěti milimetrů, zůstávají v těle pacienta na trvalo.

Léčba patří k nejšetrnějším

Léčba vnitřním ozářením prostaty je k pacientovi nejvíce šetrná, v případě, že nejsou žádné komplikace, jde druhý den po operaci domů. „Tato metoda má velice málo komplikací. Prakticky neexistuje, že by po ní měli pacienti močovou inkontinenci,“ vyzdvihl klady permanentní brachyterapie profesor Mihain Fiorin Radulescu z Německa, pod jehož vedením nyní pracuje český tým. „Zákrok umožňuje pacientům velice rychlý návrat k naprosto běžným denním aktivitám, popřípadě do zaměstnání,“ doplnila primářka Soumarová. Největším problémem tak pro některé rakovinou prostaty nemocné muže zůstane finanční náročnost zákroku. Pacienti si musí zaplatit zrna radioizotopu jódu, dovážené z Německa. Průměrně jde o sto tisíc korun. Jak však potvrdila primářka Radioterapie, již od příštího roku by je pojišťovny mohly proplácet. Úspěšnost této léčby je více než devadesátipro­centní.

Metoda permanentní brachyterapie pochází ze Spojených států amerických a za více než dvacet let vyléčila tisíce pacientů s karcinomem prostaty. Tímto nádorovým onemocněním onemocní v České republice každoročně přibližně šest tisíc mužů a jde o nejčastější rakovinu u pánské populace v zemi. V počátečním stadiu tento druh rakoviny nebolí, proto jsou velice důležitá preventivní vyšetření.