V novém centru jsou podle tiskové mluvčí novojičínské nemocnice Simony Součkové už nyní zařazeny desítky dětí, které trpí atopickým ekzémem v kombinaci s dalšími projevy, jako jsou alergická postižení dýchacího traktu či potravinové alergie. Důvodů pro vznik centra je podle primáře dětského oddělení Miroslava Kobsy několik.

„Je to především snaha stmelit často roztříštěnou péči jednotlivých odborníků, kteří se o pacienty s tímto postižením starají. Druhým důvodem je týmový přístup k řešení problémů, kdy lze v jeden okamžik dát dohromady názor dermatologa, alergologa, pediatra, imunologa a pokud je to třeba, i psychologa,“ uvedl primář Kobsa a dodal, že se tímto chtějí lékaři vyhnout i střetávání názorů na další postup. „Chceme nabídnout pacientovi nebo jeho rodičům ucelený návrh diagnostiky, léčby a způsoby zlepšení kvality života, která bývá dosti často vážně narušena,“ zdůraznil Kobsa.

Při atopickém ekzému dochází na genetickém základu vlivem vnějších a vnitřních podnětů k abnormální reakci kůže. „Trpěl-li jeden z rodičů touto nemocí, je pravděpodobnost postižení dětí šedesát procent, při zátěži obou rodičů se zvyšuje až na osmdesát procent,“ vysvětlila možné příčiny vzniku nemoci primářka kožního oddělení Marie Selerová.

Pokud se postižený ekzému nemůže zbavit, je tak prý možné hned z několika příčin. Nedobré výsledky léčby mohou souviset jednak s malou zkušeností lékaře, nesprávnou volbou a načasováním léčby, ale i nedostatečným zasvěcením pacientů nebo jejich rodičů do toho, co vlastně toto onemocnění je, a co všechno mohou pro sebe nebo pro své dítě udělat sami. V Centru pro léčbu atopické dermatitidy se však pacientům dostane kompletní péče a informací. „Pacienti jsou zde léčeni podle posledních trendů a mají přístup k moderním lékům a mastím, které dokáží šetřit postiženou pokožku,“ doplnila mluvčí Součková a dodala, že bližší informace získají pacienti v kožní ambulanci.