Vedení špitálu nedávno investovalo do nákupu mikrooptiky, která umožňuje šetrně operovat počínající bolestivé stavy v oblasti základního kloubu palce.

„Artroskopií můžeme bolesti nebo potíže zmírnit a oddálit tak složitou kostní operaci vybočených palců. Jedná se o novinku, kterou jsme uzavřeli spektrum operovaných kloubů. Jsme schopni provést artroskopii ramenního, loketního, kyčelního, kolenního a hlezenního kloubu, zápěstí na horní končetině a kloubu na dolní končetině,“ sdělil Michal Mačák, primář ortopedického oddělení nemocnice, která v posledních dvou letech zainvestovala do artroskopického vybavení 1,7 milionu korun.

Kromě základního kloubu palce se dá nová mikrooptika použít pro klouby na zápěstí horní končetiny při různých poúrazových stavech. Další novinkou na ortopedii je pumpa na instalaci tekutiny FMS DUO, která funguje na principu počítače.

„Při operaci se totiž musí kloub roztáhnout tekutinou. Nový přístroj přesně reguluje přísun a odtok tekutiny z kloubu. Současně funguje jako fréza na odstranění tkání. Z posledního vybavení je třeba zmínit také nástroj vyvinutý speciálně pro sešití svalu zvedajícího paži EXPRES-SEW, který podstatným způsobem zjednoduší složité rekonstrukční výkony v oblasti ramene,“ vysvětlil primář.

Ortopedie nyní disponuje dostatečným počtem nástrojů a přístrojů, které jsou k dispozici pro každého pacienta, podstupujícího určitý zákrok. V praxi to znamená, že v jeden den může absolvovat stejnou operaci více pacientů najednou.