VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocniční kaplan: Mohu starosti pacientů vyslechnout, být jim na blízku

Pro kaplana novojičínské nemocnice je práce v adventním čase náročnější než jindy. Na pacienty s příchodem Vánoc mnohem více doléhá osamělost.

22.12.2016
SDÍLEJ:

Kaplan Jaromír Bok naslouchá pacientce.Foto: Nemocnice Nový Jičín

Při pohledu na přeplněná obchodní centra a plné nákupní vozíky v supermarketech se ani nechce věřit, že Vánoce jsou i o něčem jiném, než o oslavě konzumu a dárcích. Přeci jen je jejich posláním to, aby se rodina a přátelé sešli v závěru roku pohromadě a strávili spolu pohodové chvíle.

Ne všichni ale mají tu možnost. Patří mezi ně lidé, které nemoc nebo úraz odkázaly na nemocniční lůžko, a na mnohé z nich v těchto dnech doléhá velký splín. A od něho jim v Nemocnici Nový Jičín pomáhá Jaromír Bok, místní kaplan.

„Vánoce podobně jako ostatní křesťanské svátky mají svou atmosféru očekávání, výjimečných chvil a společně stráveného času. Lidé určitě podvědomě nechtějí být ochuzeni o tento pocit," uvědomuje si kaplan. „Proto se snažíme společně s dobrovolníky alespoň částečně jejich očekávání vyjít vstříc, ať už organizováním zpívání dětského sboru v nemocniční kapli nebo rozdáváním obrázků s vánoční tematikou," pokračuje.

Zejména starší a osamělejší pacienti v předvánočním období daleko častěji vyhledávají jeho služby. Jaromír Bok dochází za pacienty už třetím rokem a právě v tomto období předvánočním více než jindy vnímá potřebu druhých nebýt sám. Hlavní náplní práce nemocničního kaplana je nemocné přivést na jiné, pozitivní myšlenky.

„Vánoční období chce určitě každý z nás prožívat doma se svými blízkými tak, jak jsme zvyklí. Vytržení z tohoto domácího prostředí je vždy stresující, o to více pak o Vánocích. Jsem proto rád, že na pozici kaplana mohu tyto starosti pacientů vyslechnout, projevit jim zájem, být jim na blízku a už jen takto mnohdy pomoci," dodává Jaromír Bok s tím, že ne vždy je to ale s pacienty takto jednoduché:

„Ne každý je ihned přístupný pro návštěvu, ale často, když se pokusím pacienty vlídně a bez nucení oslovit, tak se rozpovídají. Mnohdy jsou pak rádi, že jsem se u nich chvíli zastavil, a pokud jsem získal jejich důvěru, pozvou mě, abych přišel opakovaně. Je to takové dobrodružství, protože nikdy nevím, co se z takového setkání může rozvinout."

Nemocniční kaplan je přitom pro nemocné, ale také jejich příbuzné a zdravotnický personál v Nemocnici Nový Jičín k dispozici osobně v celém předvánočním období.

„Během svátků mohou zájemci využít jeho služeb přes telefon nebo se i dohodnout na osobním setkání mimo běžnou pracovní dobu kaplana," dodává Radka Miloševská, mluvčí novojičínské nemocnice, která spadá do zdravotnického holdingu Agel.

Autor: Adam Knesl

22.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT