„Současné chladné počasí včelám nemůže ublížit. Včelstva jsou zazimovaná. Naopak, kdyby bylo ještě v této době teplo, bylo by to horší. Některé včelky by nestihly zazimovat a to by bylo špatné,“ sdělil Josef Toman, místopředseda Okresního výboru Českého svazu včelařů v Novém Jičíně.
Včelařům momentální chladné dny vyhovují i z jiného důvodu. Od 10. října totiž připravují léčbu včelstev. „Stojí to moc peněz a my toho musíme využít. To počasí, které je teď, nám právě maximálně vyhovuje,“ poznamenal Toman.

Místopředseda svazu včelařů na Novojičínsku připustil, že venku ještě před sněhovou nadílkou bylo možné vidět poletující včely, ale to prý nic nemění na tom, že včelstva již byla zazimovaná. „To bylo ještě pár včelek, které obletovaly nějaké květy na zahrádkách,“ vysvětlil Toman a dodal, že jediný problém, který se někde může vyskytnout, je málo pylu, který si včely nashromáždily. Důvodem nedostatku pylu, který včely mají také jako potravu, bylo suché počasí, které vysušilo květy a včely neměly z čeho brát. „Ale počasí tak do těch čtrnácti stupňů je pro nás ideální, i když některé ještě vylétnou. Jinak bychom to léčení nestihli,“ uzavřel Toman.