Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neobydlená vila se změní v chráněné bydlení

Nový Jičín - Město bude mít již brzy první chráněné bydlení. Jeho zřizovatelem je studénecká příspěvková organizace Zámek Nová Horka, která se snaží o začlenění klientů se zdravotním postižením do běžného života.

13.7.2010
SDÍLEJ:

Tato vilka se již brzy změní v chráněné bydlení.Foto: Jiří Spurný

Už od října tohoto roku bude mít několik klientů se zdravotním postižením možnost opustit ústav sociální péče a vyzkoušet si život v takzvaném chráněném bydlení. Sociální službu, kterou jako první v Novém Jičíně, v rámci transformace, tedy procesu, při kterém běžné sociální ústavy zanikají a jsou nahrazeny domácí péčí, bude poskytovat příspěvková organizace Zámek Nová Horka ze Studénky.

I když chráněné bydlení není na Novojičínsku novinkou, konkrétně v Novém Jičíně bude toto zařízení prvním. „Na Novojičínsku něco podobného již nějakou dobu funguje, a to pod záštitou Slezské diakonie, ale v Novém Jičíně jsme zcela prvními zřizovateli chráněného bydlení“ uvedl Lukáš Spurný, ředitel organizace Zámek Nová Horka. Podle něj by se ale měla situace, nepříznivá zejména pro handicapované klienty, v brzké době výrazně zlepšit. „Podle mých informací by od prvního ledna příštího roku měla již zmíněná Slezská diakonie otevřít další podobné zařízení,“ uvedl Spurný.

Pro realizaci chráněného bydlení si studénecká organizace vybrala objekt neobydlené vilky na Slovanské ulici v Novém Jičíně. „Vilku jsme si vybrali proto, že jsme zařízení, jehož zřizovatelem je Moravskoslezský kraj a tento objekt byl jeho majetkem,“ vysvětlil ředitel organizace. „Jinak je totiž dosti složité sehnat objekt vhodný pro podobné účely,“ doplnil Spurný vzápětí.

V objektu již nyní začaly stavební práce, které doposud neobydlenou vilku změní v chráněné bydlení. „Po skončení právě probíhající rekonstrukce vzniknou v objektu dvě bytové jednotky ve dvou poschodích, které poskytnou domov devíti našim klientům,“ informoval Spurný. Podle něj se vnitřní uspořádání bytových jednotek bude velmi podobat klasickým bytům. „Klienti budou mít k dispozici obývací pokoj s jídelnou a kuchyňským koutem, sociální zařízení a pokoje,“ upřesnil Spurný.

V čem se ale bude chráněné bydlení od toho běžného lišit, je nepřetržitá asistenční služba. „Celkem sedm asistentů se o ubytované bude starat, nebo lépe řečeno, je podporovat a pomáhat jim, a to nepřetržitě, tedy jak na denní, tak na noční službě “ uvedl ředitel Zámku Nová Horka.

Otevření chráněného bydlení, které je financováno z evropských fondů a jeho předpokládaný rozpočet se pohybuje okolo sedmi milionů korun, je podle Spurného prvním konkrétním krokem k naplnění již zmíněného transformačního procesu. „Vnímám tento krok jako velmi důležitý, protože podobné služby jsou velmi potřebné,“ uvedl Spurný.

Novojičínské chráněné bydlení by nemělo být jediným, které na území bývalého okresu Nový Jičín vznikne. „Další plánujeme v Kopřivnici a v Sedlnicích. Oba tyto projekty se nyní nacházejí v přípravné fázi, tedy jsou předloženy do regionálního operačního fondu a čekají na to, zda se získají potřebné dotace,“ řekl Spurný a dodal: „Pokud se nám to podaří, další chráněné bydlení bychom rádi otevřeli již v příštím roce.“

Autor: Jana Hromočuková

13.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
FOTBALISTÉ VLČOVIC se mohli poprvé v sezoně radovat z vítězství, když doma zdolali celek z popředí tabulky ze Spálova.

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Prvňáčci z 1.B třídy Základní školy Komenského 68, Nový Jičín.

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení