Je to všeobecně špatné, shodují se prakticky všichni včelaři na Novojičínsku, které Novojičínský deník oslovil. „Včely nelétají, zůstávají v úlu, takže nic nenosí," naznačil Emil Najvar, předseda včelařské organizace ve Štramberku, s tím, že špatné počasí se může podepsat i na síle včelstev. „Když včely přestanou nosit, tak matky přestávají rodit. Snad se to počasí umoudří a bude něco aspoň z toho, až pokvetou lípy," pokračoval Emil Najvar. Podle něj i dalších včelařů tak zřejmě nebude moc jarního medu. „Včely se jím krmí, a když nic nenosí, tak toho medu ubývá. Není to dobrá situace," nechal se slyšet předseda spolku včelařů v Tiché František Žáček.

Včelaři prožívají vůbec špatný rok. Zima byla poměrně dlouhá, pak přišlo prudké oteplení a všechno začalo najednou kvést. Když už to vypadalo, že zima přejde přímo do léta, přišlo prudké ochlazení a dlouhotrvající deště. „Včely potřebují nějaký čas, aby začaly sbírat. No a než to stihly sesbírat, tak toho plno odkvetlo. A pak přišlo ochlazení," uvedl Dušan Hložanka, včelař z Petřvaldu, s tím, že odkvetly třeba lísky, které jsou velkou zásobárnou pylu, potřebného pro krmení larev. „Zatím to je hodně špatná sezona," posteskl si.

Nepříznivou situaci potvrdil také předseda novojičínského okresního výboru a člen republikového výboru Českého svazu včelařů Miroslav Segeťa. „V každém případě bude letos medu méně než jindy, ale netroufám si odhadovat, o kolik. Kromě toho poslední ochlazení, které přišlo, způsobilo, že se nám některé včely odtrhly od zásob, což způsobilo, že deset až patnáct procent uhynulo," přiblížil situaci Miroslav Segeťa.

Včely byly mladé a slabé

Výkyvy počasí a chlad navíc způsobily, že včely nedokázaly pořádně dospět a nabrat potřebnou sílu. „Včela potřebuje k plnému vývinu, aby se z ní stala létavka, čtyřicet dnů. A jestliže zima skončila kolem desátého až patnáctého dubna, tak nestihly dospět. Příroda to sice dohnala a květy vykvetly, ale bohužel jen ty nejsilnější včely měly šanci něco donést," vysvětlil Miroslav Segeťa.

Včelaři spoléhají ještě na to, že by mohl být nějaký med z lipového květu, podle Miroslava Segeti je to ale skutečně ta poslední šance. „Lípa je u nás poslední snůška," upozornil Miroslav Segeťa.

Předseda okresního výboru včelařského svazu na Novojičínsku připomněl, že například loni odkvetla zmíněná lípa, třeba na Fulnecku, už pátého července. „Od té doby žádná výnosná snůška nebyla. Potom už to bylo jenom takové paběrkování. Málokdo má u nás třeba jedlové lesy, takže s odkvětem lípy to u nás končí," uzavřel Miroslav Segeťa.