Ať už bude den nebo noc a na nějaké oddělení v novojičínské nemocnici dorazí neslyšící pacient, nemusí se obávat, že u něj nastane problém vysvětlit, co ho trápí, a lékařům a zdravotním sestrám ho správně pochopit.

Nonstop tlumočník

K dispozici bude totiž čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu tlumočník do znakového jazyka on-line takzvaně „na dálku". Fyzicky sice vedle dotyčných sedět v jedné místnosti nebude, ale bude s nimi komunikovat prostřednictvím speciálního tabletu.

„Pokud se zdravotnický personál setká s pacientem či s příbuznými, kteří mají vadu sluchu anebo vůbec neslyší a zároveň ovládají znakovou řeč, bude se s ním moci rychle a účinně domluvit. Tablet může zprostředkovat komunikaci na dálku pomocí on- -line tlumočníka přítomného na obrazovce zařízení," vysvětluje hlavní sestra Nemocnice Nový Jičín Marie Jurošková s tím, že díky novince odpadne nutnost sehnat tlumočníka do znakové řeči a do nemocnice ho fyzicky přivést.

Projekt není úplná novinka. Na českém medicínském poli se pohybuje dva roky a zahájila ho Agentura pro neslyšící (APPN).

Označení nemocnic samolepkou

Finanční podporu získala i prostřednictvím České televize, jež pro ni uspořádala jeden ze svých Adventních koncertů. A jak pozná neslyšící občan, že je konkrétní nemocnice součástí projektu? Snadno. Každá je označena modro- -bílou nálepkou s nápisem „Bezbariérová nemocnice pro neslyšící" a na ní bude uvedeno místo, kde lze v areálu nemocnice tablet najít. „V naší nemocnici jsme tablet umístili na ORL oddělení. Bude však v případě potřeby k dispozici zdravotníkům ze všech oddělení a ambulancí nemocnice," doplnila hlavní sestra Marie Jurošková.

Od roku 2011 provozuje APPN on-line tlumočnickou službu NONSTOP, jež je založena na tlumočení do znakového jazyka „na dálku".

„Tlumočník se nachází na jiném místě než klient, takže je možné jeho tlumočení využít i z druhého konce republiky. Podstatou je možnost přenosu znakového jazyka prostřednictvím webkamery a zároveň přenos mluvené řeči prostřednictvím běžného telefonu," vysvětlila Radka Miloševská, mluvčí zdravotnického holdingu Agel, který provozuje Nemocnici Nový Jičín. Tlumočit je tak možné, kromě osobních hovorů, také telefonický hovor, nebo i textové dokumenty.