VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neslyšícím pacientům i lékařům pomáhá tlumočník v tabletu

Nemocnice v Novém Jičíně se zapojila do projektu Bezbariérové nemocnice i pro neslyšící, díky kterému se lepší komunikace dočkají pacienti s postižením sluchu. Pomáhat jim v tom bude tablet.

11.8.2014 3
SDÍLEJ:

Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně.Foto: Deník/Jana Hromočuková

Ať už bude den nebo noc a na nějaké oddělení v novojičínské nemocnici dorazí neslyšící pacient, nemusí se obávat, že u něj nastane problém vysvětlit, co ho trápí, a lékařům a zdravotním sestrám ho správně pochopit.

Nonstop tlumočník

K dispozici bude totiž čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu tlumočník do znakového jazyka on-line takzvaně „na dálku". Fyzicky sice vedle dotyčných sedět v jedné místnosti nebude, ale bude s nimi komunikovat prostřednictvím speciálního tabletu.

„Pokud se zdravotnický personál setká s pacientem či s příbuznými, kteří mají vadu sluchu anebo vůbec neslyší a zároveň ovládají znakovou řeč, bude se s ním moci rychle a účinně domluvit. Tablet může zprostředkovat komunikaci na dálku pomocí on- -line tlumočníka přítomného na obrazovce zařízení," vysvětluje hlavní sestra Nemocnice Nový Jičín Marie Jurošková s tím, že díky novince odpadne nutnost sehnat tlumočníka do znakové řeči a do nemocnice ho fyzicky přivést.

Projekt není úplná novinka. Na českém medicínském poli se pohybuje dva roky a zahájila ho Agentura pro neslyšící (APPN).

Označení nemocnic samolepkou

Finanční podporu získala i prostřednictvím České televize, jež pro ni uspořádala jeden ze svých Adventních koncertů. A jak pozná neslyšící občan, že je konkrétní nemocnice součástí projektu? Snadno. Každá je označena modro- -bílou nálepkou s nápisem „Bezbariérová nemocnice pro neslyšící" a na ní bude uvedeno místo, kde lze v areálu nemocnice tablet najít. „V naší nemocnici jsme tablet umístili na ORL oddělení. Bude však v případě potřeby k dispozici zdravotníkům ze všech oddělení a ambulancí nemocnice," doplnila hlavní sestra Marie Jurošková.

Od roku 2011 provozuje APPN on-line tlumočnickou službu NONSTOP, jež je založena na tlumočení do znakového jazyka „na dálku".

„Tlumočník se nachází na jiném místě než klient, takže je možné jeho tlumočení využít i z druhého konce republiky. Podstatou je možnost přenosu znakového jazyka prostřednictvím webkamery a zároveň přenos mluvené řeči prostřednictvím běžného telefonu," vysvětlila Radka Miloševská, mluvčí zdravotnického holdingu Agel, který provozuje Nemocnici Nový Jičín. Tlumočit je tak možné, kromě osobních hovorů, také telefonický hovor, nebo i textové dokumenty.

Autor: Adam Knesl

11.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT