VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Nesnížíme platy, nebudeme propouštět,' slibuje Agel

Nový Jičín - Moravskoslezský kraj, zřizovatel Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně (NsPNJ), hledá cestu, jak zdravotnické zařízení zbavit obrovských dluhů. Jednou z nejpravděpo­dobnějších možností je pronájem společnosti Agel.

17.6.2011 1
SDÍLEJ:

Nemocnice v Novém Jičíně.Foto: Deník/Adam Knesl

„Je nutné hledat partnera,“ řekl ve středu odpoledne na mimořádném setkání se zaměstnanci nemocnice náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný (KSČM). Nejvážnějším kandidátem je společnost Agel, jehož vedení ve stejnou dobu a na stejném místě představilo své plány, pokud jim krajští zastupitelé pronájem nemocnice přiklepnou. Zároveň se lékaře, zdravotní sestry i ostatní zaměstnance snažili ubezpečit, že nemusejí mít strach z propouštění, snižování platů či rušení některých oddělení.

20 let pronájmu?

Společnost Agel již provozuje v novojičínské nemocnici Komplexní onkologické centrum a Radioterapii. Fakt, že při léčbě pacienta na sebe narážejí dva subjekty, vidí současný i případný budoucí provozovatel jako největší problém. „Čím více se dělala nákladná péče, tím více se ekonomika propadala,“ zmínil Konečný. Moravskoslezský kraj stamiliony na oddlužení nemocnice nemá, navíc je zde třeba další stamiliony investovat. Nejvíce se tak nyní mluví o pronájmu největšího zdravotnického zařízení na Novojičínsku. „My máme o novojičínskou nemocnici zájem delší dobu,“ přiznal Roman Gavanda, obchodní ředitel Agelu, s tím, že doba pronájmu by byla na dvacet let.

Zaměstnance nemocnice zajímaly nejvíce tři závažné věci: zda se bude propouštět, jestli hrozí snížení platů a jak chce Agel nemocnici finančně uzdravit, když to kraj nedokázal. „Veřejně deklarujeme, že zachováme platové a mzdové podmínky,“ zdůraznil Gavanda a ředitel Agelu Filip Horák k tomu dodal: „Vidíme rezervy jinde než v platech.“ Cestu ke stabilizaci vidí mimo jiné ve sjednocení zakázek i managamentu nebo v dobré pozicí Agelu při vyjednávání se zdravotními pojišťovnami. „Z medicínského hlediska to tady z devětadevadesáti procent funguje dobře. Horší je ta ekonomika, ale na to máme know-how, abychom to stabilizovali,“ poznamenal Horák. Obavy z propouštění, podle vedení Agelu, na místě nejsou, neboť dosavadní péče zůstane zachována. „Smlouvy budou garantovat, že nemocnice bude mít nejen funkci onkologickou, ale i funkci regionální nemocnice,“ vyjádřil se dále náměstek Konečný. Například rušení nemocničního oddělení bude důvodem kraje k vypovězení smlouvy. „Nechceme péči tlumit, chceme ji rozvíjet. V první fázi zrekonstruujeme operační sály, ARO a mezioborovou JIP,“ poodhalil plány Roman Gavanda.

Rozhodnou krajští zastupitelé

Na to, zda nakonec Agel novojičínskou nemocnici získá, je třeba si ještě nějakou dobu počkat. O pronájmu musí rozhodnout krajští zastupitelé a zde jsou jednání teprve v samém počátku. „Bylo přislíbeno, že příští týden půjde do zastupitelstva kraje pouze informace o žádosti firmy Agel o pronájem nemocnice. Na základě materiálu, které nám byly přislíbeny, materiálů o účetnictví novojičínské nemocnice, budou jednání v pracovní skupině, koaličních a opozičních zastupitelů a expertů pro tuto oblast, pokračovat i v letních měsících tak, aby k projednání a schválení záměru mohlo dojít na zářijovém zastupitelstvu. Ale jsme na úplném začátku,“ přiblížil opoziční zastupitel za ODS Ivan Týle. „Nevylučujeme ani tuto variantu, ale bude záležet na těch podkladových materiálech a na čem se konečně domluvíme. Nedomnívám se, že by bylo šťastné, aby si to jedna politická reprezentace prolobovala a prohlasovala, protože jsou to záležitosti, které budou ovlivňovat zdravotnictví v novojičínském regionu po několik příštích volebních období,“ dodal.

Jako dobré zprávy bere případné převzetí nemocnice v Novém Jičíně společností Agel zdejší místostarosta Jaroslav Dvořák: „Je to asi nejlepší z několika možných řešení, o kterých krajský úřad jedná. Managament firmy Agel nás o zachování všech oddělení několikrát ubezpečoval. Také uvádějí, že žádné propouštění nemají v úmyslu,“ řekl místostarosta Dvořák na závěr.

Autor: Adam Knesl

17.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Jakub Janda
8

Skokan Janda doskočil až do sněmovny, s Plocem se v lavici nepotká

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

/ROZHOVOR/ „Nemám ambici být ministrem. Ale v politice nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval v povolebním rozhovoru pro Deník hejtman a nově i poslanec Ivo Vondrák (ANO).

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení