Zní to neuvěřitelně, ale Jaroslav Kubeša z Nového Jičína daroval za celý život přibližně sto litrů krve, a toto ctihodné číslo není zdaleka konečné. Pravidelně dochází na transfúzní oddělení místní nemocnice proto, aby pomohl druhým, a zároveň věří, že až on bude jednou potřebovat pomoc, někdo mu jeho samaritánství vrátí.

„Jsem dárce krve i krevní plazmy. Tím pomáhám jiným, ale i sobě. Při každém odběru si vlastně potvrdím, že jsem zdráv. Na zdejším transfúzním oddělení je navíc bezvadný kolektiv. A tím posledním důvodem, proč bezplatně dávám krev, je i víra, že až jednou budu třeba potřebovat zachránit život já, takže mně to někdo vrátí," svěřil se sedmapadesátiletý Jaroslav Kubeša. S 215 odběry není žádným překvapení, že je nositelem Zlatého kříže I. třídy, který se uděluje za 160 odběrů.

Bezpříspěvkovým dárcům na radnici poděkoval starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák a předal jim drobný finanční dar. „Poděkování převzalo z rukou starosty města 18 nositelů zlaté Janského plakety za 40 bezplatných odběrů a 18 majitelů Zlatého kříže II. a III. třídy, kteří mají na kontě 80 a 120 odběrů," upřesnila mluvčí města Marie Machková.

„Radnice začala oceňovat dobrovolné dárce krve vloni a hodláme v tom pokračovat," řekl starosta Jaroslav Dvořák.

Předsedkyně oblastního sdružení Českého červeného kříže paní Eva Tomášková připomněla, že na Novojičínsku je, v rámci Moravskoslezského kraje, tradičně nejvyšší počet lidí, kteří darují krev bezplatně.