V Novém Jičíně bude občanům na celkem třiceti stanicích rozmístěných napříč městem od půlky dubna k dispozici 75 jízdních kol společnosti Nextbike.

Všichni uživatelé budou mít prvních 30 minut užívání kola zdarma, poté se účtuje sazba 18 korun za každou započatou půlhodinu. „Částka 18 korun je totožná s cenou jízdného MHD. Věříme, že tímto nízkým poplatkem motivujeme i nerozhodné zájemce sdílená kola vyzkoušet. Rozmístění stanovišť bylo pečlivě vybráno tak, aby rovnoměrně pokrylo území města. Protože půjde o pilotní projekt, může se v budoucnu rozvržení stanic změnit,“ řekla Markéta Jánošíková, referentka Odboru rozvoje a investic.

SeniorTaxi budou moci využívat starší lidé i ti na vozíčku.
V Kopřivnici startuje v dubnu senior taxi, bude zajíždět i do nejbližšího okolí

„Hlavním cílem zavedení sdílených kol je umožnit obyvatelům i návštěvníkům města pohybovat se pohodlně a rychle po městě a jeho místních částech. Věříme, že pro některé obyvatele to bude atraktivnější než použití automobilu. Každé kolo má 7 rychlostí přizpůsobených tak, aby si případnou jízdu do kopce mohli vychutnat i ti méně trénovaní uživatelé,“ konstatoval místostarosta města Ondřej Syrovátka.

Velikonoční jarmark.
Zelený čtvrtek přinese v Kopřivnici zábavu i tradice

„Na projektu spolupracujeme s Kopřivnicí, která službu zavádí současně s námi, což je v České republice rarita. Díky spolupráci se nám podařilo dosáhnout lepší ceny a jako bonus pro naše obyvatele nabídneme také možnost přejezdu mezi oběma městy,“ uvedl dále Ondřej Syrovátka.

Lidé budou moci službu využívat do začátku prosince. Po tomto zkušebním provozu radnice vyhodnotí přínos a využití sdílených kol a zváží prodloužení sdílených kol i pro další období.

K TÉMATU

Zájemci si po stažení aplikace Nextbike a aktivaci svého účtu budou moci najít nejbližší volné kolo. Po načtení QR kódu na kole se automaticky odemkne zámek a můžete se pohodlně přemístit z jedné strany města na druhou. Stejný projekt funguje již v mnoha dalších českých městech.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: