Nějaký ten svazek občas zmizí z novojičínské městské knihovny. „Sem tam se ztratí nějaké brožurky nebo tenčí vydání knížek, které jdou nejen snadno schovat, ale taky se lépe zapomínají a ztrácí,“ připustila Renata Domoráková, vedoucí městské knihovny v Novém Jičíně. Zároveň ale doplnila, že cennější díla, jako například encyklopedie zůstávají na svých místech, tedy v policích knihovny.

Knihy ubývají také v kopřivnické knihovně. Spíše než z důvodů nenechavých prstů však za pokles svazků může skleróza a nepozornost. A obě tyto příčiny si pak vybírají především děti a mládež. „Knížky se ztrácejí a to spíše mladším generacím. Většinou už se nevrátí dětské knížky nebo povinná četba. Děti ji zapomenou ve škole pod lavicí nebo v autobuse,“ vysvětlila příčiny ztrát Petra Köllnerová z kopřivnické knihovny a dodala, že úbytek knížek je spíše výjimečný.

Velmi málo těch, kteří nevrátí knihy, mají rovněž ve Frenštátě pod Radhoštěm. Za půl roku poslali jen dva doporučené dopisy. „Máme velmi důslednou kolegyni, která ty lidi obchází. Oni ji pak musejí zaplatit nebo koupit, pokud už ji nemají,“ uvedla vedoucí frenštátské knihovny Marta Burianová. Naopak vetší počet klientů, jež nevrací včas vypůjčené knihy registruje knihovna ve Studénce. „Nevracečů je čím dál více, máme s tím problém,“ uvedla Eva Tomanová, vedoucí knihovny. Systém upozornění je zde stejný jako ve většině knihoven. K zapomnětlivým čtenářům se nejdřív do ruk dostane upomínka, poté upozornění, že jde o poslední výzvu, na kterou lidé slyší. Pokud je ovšem ignorován i tento apel, pracovníci musí dřív nebo později knihu odepsat ze své nabídky.
Obdobná situace i systém je v příborské knihovně. „Lidí, kteří knihy nevracejí, není ani míň, ale také ani víc,“ sdělila vedoucí knihovny, Silvie Bahnerová a dodala, že se jim spousta knih vrátí běhěm Týdne knihoven, kdy je vyhlášená amnestie na všechny poplatky.

Městská knihovna v Bílovci nemá o nevrácené knížky nouzi. Jejich počet ale vedoucí knihovny Jana Hrozková přičítá na vrub spíše zapomnětlivosti. „Je jich dost co nevracejí, hýbe se to upomínkami,“ uvedla Hrozková a dodala, že to v této knihovně není tak běžné, jak by se mohlo zdát. Jedna z nejhorších událostí, jaká se může v knihovně přihodit je, když se vzácná knížka dostane do rukou člověka, který ji nemá v úmyslu vrátit. „Když je to třeba nějaká stará detektivka, tak s prominutím vzal to čert, ale pokud se jedná o nějakou šikovnou knížku pro děti, nebo naučnou… Nehledě na to, že teď jsme dělali letos v létě revizi, ty výsledky byly opravdu žalostné,“ posteskla si Hrozková nad morální úrovní některých čtenářů.

Několik knih za rok jsou nuceni odpsat také v Odrách. Situace ale prý není příliš zoufalá a vzácnějších knih, jako jsou encyklopedie, riziko ztráty nehrozí. „Ty knihy nepůjčujeme vůbec, nebo jen prověřeným spolehlivým čtenářům, a to ještě na velmi omezenou dobu,“ sdělila vedoucí oderské knihovny Zdeňka Blaževičová.

Ve Fulneku většina čtenářů vrací knížky včas. „Ti co nevracejí, jsou jedni a ti samí,“ postěžovala si Šárka Navrátilová vedoucí knihovny. Na otázku, zdali knihovna postrádá některý ze svých cenných exponátů, odpověděla Navrátilová záporně. „Nestalo se nám, že by někdo nevrátil cennou knížku. Takové ani nepůjčujeme domů. Jsou k nahlédnutí v knihovně, ale nepůjčujeme je,“ potvrdila Navrátilová.

Závidět by mohli pracovníci nejedné bibliotéky Libuši Bělunkové, vedoucí knihovny ve Štramberku. Ta si nemůže „své“ klienty vynachválit: „My máme ve Štramberku slušné čtenáře, kteří vrací knížky včas,“ dodala. Tudíž také nemusí řešit problémy s nevraceči a slovo upomínka ve své práci nezná.
Prakticky žádné problémy s nevraceči knih nemají na vesnicích. Například v Olbramicích si libují. „U nás se nestává, že by někdo úmyslně nevracel knížky. Máme otevřeno jednou týdně, po téměř tři hodiny, takže se může stát, že to někomu nevyjde, ale vždycky se nějak dohodneme,“ připustila pracovnice knihovny Lenka Ješková.

Na Týden knihoven přichystaly knihovny v okrese řadu akcí. Například ve Studénce kromě tradiční amnestie pro všechny zapomětlivé čtenáře a oproštění od poplatku pro nově příchozí připravili také literární perličky. „Pořádáme besedy o Karlu Čapkovi, který má sedmdesáté výročí úmrtí, a také setkání se spisovatelkou Věrou Řeháčkovou,“ sdělila Eva Tomanová, s tím že setkání se spisovatelkou se ale uskuteční až 22. října.

Návštěvníci poznají i život v Peru

Nový Jičín - Akce Týden knihoven by se neobešla bez účasti novojičínské Městské knihovny. Kromě bohatého programu bude pro návštěvníky zřejmě největším lákadlem amnestie.

Jako tradičně bude Týden knihoven plný akcí. Kromě nejrůznějších přednášek a besed se na tento každoroční projekt mohou těšit noví čtenáři, kteří se nejen v týdnu knihoven, ale až do konce roku 2008 mohou zaregistrovat ve všech odděleních zdarma. „Zapomětlivým návštěvníkům ušetříme v rámci této akce peněženky. Lidé budou moci vrátit knihy a časopisy bez sankčního poplatku,“ uvedla Renata Domoráková, vedoucí Městské knihovny Nový Jičín.

Týden knihoven probíhá od 6. do 10. října a jeho program v novojičínské knihovně bude hodně nabitý. „Hned v pondělí proběhne přednáška Rodinné genogramy prezidentky České grafologické aliance Zdenky Tuškové. Počet míst na tuto akci je však kapacitně omezen, proto by si zájemci měli rezervovat svá místa,“ řekla Domoráková a dodala, že zamluvit si místa mohou lidé do 1. října osobně v oddělení pro dospělé čtenáře nebo mailem na adrese knihovna@ knihovnanj.cz. „Na tuto akci by si měli čtenáři přinést především psací potřeby a blok, vstup je zdarma,“ doplnila Domoráková, která zároveň pozvala na další knihovnou pořádanou akci. „Vstup volný mají čtenáři také na cestopisnou dishow nezávislého biologa a cestovatele Karla Wolfa o Peru nazvanou Machu Picchu a život v horách,“ přiblížila akci konanou 8. října vedoucí Domoráková. 21. října se pak můžou především čtenářky těšit na besedu s autorkou knih pro ženy a dívky Věrou Řeháčkovou.

Také oddělení pro děti a mládež nezůstane v tomto týdnu bez programu. 6., 8., a 10. října proběhnou v dopoledních hodinách besedy s názvem Povídejme si o Karlu Čapkovi. „Jedná se o setkání určené prvním stupňům základních škol,“ přiblížila Domoráková a dodala, školy, které budou mít o akci zájem si mohou rezervovat termín na čísle 556 785 174. (mako)

Děti mohou vyrábět záložky

Kopřivnice – Přednášky, besedy, výstavy, ale také amnestie a registrace zdarma. To vše připravila pro své čtenáře v rámci Týdne knihoven kopřivnická bibliotéka.

Tradiční říjnová akce odstartuje v pondělí, 6. října, netradičně bez knih. O nejhezčí obrázek totiž budou soupeřit děti ve výtvarné soutěži Moje rodinné stříbro. „V úterý pak budou moci čtenáři poodhalit tajemství sebe i svého písma. Připravili jsme totiž přednášku o grafologii,“ přiblížila program Petra Köllnerová z kopřivnické knihovny.

Ve čtvrtek, 9. října, pak mohou do místní knihovny zamířit všichni noví zájemci. „V rámci Týdne knihoven chystáme dárek pro nové čtenáře v podobě registrace bez poplatku,“ uvedla Köllnerová a dodala, že poslední den akce pak bude ve znamení manuální zručnosti. „Během pátečního dopoledne pořádáme výtvarné dílny pro mateřské školy a školní družiny, ve kterých si děti vyrobí záložky do knih. Od odpoledních hodin pak bude tato akce přístupná i veřejnosti,“ sdělila knihovnice s tím, že pátek bude navíc speciálním dnem, kdy se dveře knihovny i čítárny zavřou až po dvacáté hodině.

Během celého týdne pak čeká na návštěvníky knihovny několik výstav. „Až do konce října si budou moci čtenáři prohlédnout výstavu fotografií krajin Petra Šiguta, národní parky Ameriky představí manželé Špillarovi a k budou zde také vystaveny předměty, které zapomětliví čtenáři v knihovně zanechali,“ dodala Petra Köllnerová, která na závěr zdůraznila že sklerotičtí návštěvníci budou moci vrátit knihy bez sankčního poplatku a zájemci si budou moci zakoupit díla z řady vyřazených knih. (mako)

Ve Frenštátě chystají něco pro mladé slečny

Frenštát pod Radhoštěm – Amnestie pro ty, co zapomněli zaplatit a nějaké další úlevy chystají v Týdnu knihoven rovněž ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Jako asi každá knihovna ale chystají něco navíc. Od úterý 7. října tam začne výstava prací fotografky Marie Godžové a její dcery Lenky Švihálkové, která potrvá měsíc. „Ten den se také uskuteční holčičí odpoledne,“ nastínila vedoucí frenštátské knihovny Marta Burianová.

Holčičí odpoledne bude patřit slečnám ve věku od 14 do 18 let a jeho součástí budou ukázky účesů či používání kosmetiky. „Chceme tímto způsobem oslovit právě tuto věkovou kategorii,“ vysvětlila důvod pro konání akce Burianová. (ipa)

V Odrách opět budou mít Strašidelnou noc

Odry – Také v Odrách bude Týden knihoven netradiční na rozdíl od jiných týdnů.

Oderská knihovna rovněž chystá amnestii neplatičů a po celý týden se noví členové budou moci přihlásit zdarma. Asi největším lákadlem bude obnovená Strašidelná noc. Ta se naposledy uskutečnila v roce 2005, kdy knihovna v podvečer otevřela své dveře návštěvníkům, a ti se v jejich útrobách mohli setkat s různými hejkaly, upíry, kostlivci, loupežníky a dalšími strašidly. „Strašidelná noc bude na závěr toho týdne a ukončíme ji průvodem všech strašidel do nedalekého zámeckého parku,“ nastínila vedoucí oderské knihovny Zdeňka Blaževičová. V průběhu týdne se knihovna připojí ke čtení z díla spisovatele Karla Čapka. (ipa)

V Bílovci se zaměří hlavně na nejmenší

Bílovec – Hlavně akce pro děti dělá v průběhu roku knihovna v Bílovci. Na malé čtenáře se zaměří i nyní.

Již dvanáct let představuje Týden knihoven vstřícný přístupu k veřejenosti. „Samozřejmě se zapojíme do Týdne knihoven. Už několik let děláme podobné akce, jako je například známá amnestie. Knihy mohou být vráceny i bez čtenářského průkazu. Je možno poslat je poštou nebo požádat někoho o předání. Snažíme se lidi nalákat. Většina akcí, které děláme, jsou hlavně pro děti,“ informovala vedoucí knihovny v Bílovci Jana Hrozková a ihned doplnila další důvod, proč by měli občané navštívit zrovna Bíloveckou městskou knihovnu. „Neméně důležitou výhodou, kterou na Týden knihoven chystáme, je to, že od nově přihlášených čtenářů nebudeme vybírat zápisné. Zájemci tak budou mít možnost získat členství na jeden rok zdarma,“ upozornila Hrozková. (vru)

Fulnecká knihovna dělá akce v průběhu roku

Fulnek – Nic mimořádného nechystá na Týden knihoven Městská knihovna ve Fulneku.

Ve fulnecké knihovně si ale nemusí dělat žádné výčitky. „Tento rok se nezapojíme, máme spoustu akcí mimo Týden knihoven. Například pro prvňáčky, aby se lépe zapojili do školních aktivit. Nebo na na podzim chystáme kreslení na chodník a do konce roku nejméně ještě jednu soutěž pro děti,“ sdělila vedoucí knihovny Šárka Navrátilová. Fulnecká knihovna je známá svými soutěžemi a činnostmi, pořádanými pro školní i předškolní děti. Mimo čtení v knihovnách, vymýšlejí zaměstnankyně knihovny i aktivity, prověřující dětskou zručnost a fantazii. Děti už vyráběly panáčky z látek, lepily korálky do předkreslených šablon a kreslily bájné bytosti. Díky knihovnickém personálu jsou prostory vyzdobeny dětskými pracemi, které dotvářejí přátelskou atmosféru. (vru)

Do příborské knihovny zavítá grafoložka

Příbor – Bohatý program i tento rok připravili pracovníci knihovny v Příboře. Celostátní akci „Týden knihoven“ pořádají již posedmé.

Také v Příboře si čtenáři příjdou na své. „Pořádáme přednášku s prezidentkou Grafologické aliance České republiky Zdeňkou Tuškovou a hosté si mohou sami na sobě vyzkoušet některé techniky grafologické expertízy,“ uvedla Silvie Bahnerová, vedoucí knihovny a dodala, že sezení se uskuteční ve čtvrtek 9. října od 17. hodin.

Příborská knihovna ani letos nezapoměla na populární akci určenou především pro zapomětlivé čtenáře. Vyhlašuje v druhý říjnový týden amnestii čtenářských poplatků. Šanci vrátit knihy tak mají všichni dlužníci, aniž by zaplatili pokuty, které by museli zaplatit jindy. Také nově příchozí budou „osvobozeni“ od registračních poplatků. (edm)

Ve Studénce se bude vzpomínat na Čapka

Studénka – Mezi pravidelné účastníky říjnové akce lze bezesporu zařadit Městskou knihovnu ve Studénce. Ani tento rok nebude tomu jinak.

Kromě tradiční amnestie pro všechny zapomětlivé čtenáře a odproštění od poplatku pro nově příchozí připravila také literární perličky. „Pořádáme besedy o Karlu Čapkovi, který má sedmdesáté výročí úmrtí, a také setkání se spisovatelkou Věrou Řeháčkovou,“ sdělila Eva Tomanová, vedoucí knihovny ve Studénce a dodala, že setkání s literátkou, jež napsala přes padesát knih až 22. října. (edm)

Všechny generace spojí ve Štramberku literatura

Štramberk – Celorepubliková akce „Týden knihoven“ zavítá také do malebného Štramberka. Zdejší pracovníci si připravili bohatý program, určený doslova všem.

V úterý 7. října ve Štramberku rádi uvítají všechny občany, kteří se rádi seznámí s virtuálním světěm, neboť je pro ně připravena akce „První kroky s internetem.“ Ten samý den, a také následující bude v knihovně patřit těm nejmenším. „Na úterý a středu jsme připravili „Básničky a říkadla“, což pořádáme pro maminky na mateřské dovolené a jejich děti,“ představila program Libuše Bělunková, vedoucí štramberské bibliotéky.

Ve středu dostane literatura prostor v Mateřské školce Zauličí. Aby se dětem dobře usínalo, bude pravé poledne probíhat „Čtení před spaním“.Pracovníci knihovny nezapoměli ani na ty nejstarší. V pátek 10. října se v Pečovatelském domě Bařiny budou předčítat pověsti z našeho kraje. (edm)