Na konci července bylo na novojičínských úřadech práce evidováno celkem 5881 uchazečů o zaměstnání, což je o 56 více než na konci měsíce června. Podíl nezaměstnaných osob tak nepatrně narostl, o jednu desetinu procenta, a nyní dosahuje výše 5,4 procenta.

„Je to tradičně nižší podíl, než je krajský průměr (8,6 procenta)," informovala Vladana Piskořová z krajské pobočky úřadu práce.

Nově se na úřad práce zaevidovalo 829 uchazečů. „V červenci jsme zaznamenali očekávaný sezonní výkyv. Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí především každoročně se opakující příchod části pedagogů a dalších pracovníků ve školství do evidence úřadů práce.

Ve vyšším počtu se nám hlásili také rodiče dětí ve školním věku, kteří nemají přes prázdniny zajištěné hlídání, a v menší míře začali přicházet i absolventi škol," uvedla zastupující generální ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková. Novojičínský úřad práce například eviduje 250 absolventů a mladistvých nezaměstnaných.

Volná místa

Zaměstnavatelé však v těchto dnech hlásí nárůst zakázek ve výrobě, službách a hlavně ve stavebnictví, v plném proudu jsou rovněž sezonní práce. Volných míst je proto na Novojičínsku stále více. Na konci sedmého měsíce hlásil úřad 2168 volných míst, což je o 101 více než na konci předchozího měsíce, a na jedno volné místo tak nyní připadá 2,7 uchazečů.

„Počet nahlášených volných pracovních míst se sedm měsíců za sebou nepřetržitě zvyšuje," doplnila Vladana Piskořová Firmy mají nejčastěji zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, nástrojaře a příbuzné pracovníky.

Sháňka je také po pracovnících ostrahy a bezpečnostních agentur, seřizovačích a obsluze obráběcích strojů, firmy také hledají montážní dělníky výrobků, ale i prodavače, uklízeče a pomocníky v kancelářích a hotelích. V oblasti technických profesí napříč všemi obory se firmy velmi často potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance.

„V následujících měsících by měla nezaměstnanost spíše stagnovat, maximálně mírně vzrůst. Důvodem je hlavně snížená aktivita firem v letním období, kdy si řada zaměstnanců vybírá dovolenou," nastínila další vývoj Kateřina Beránková, tisková mluvčí úřadu práce.