V závěru loňského roku, kdy přibylo nezaměstnaných v okrese o více než osm set, se situace v lednu stabilizovala. Dokonce došlo k mírnému poklesu míry nezaměstnanosti o dvě desetiny na hodnotu 11,15 procenta. „Normálně by přišli rovným dílem v prosinci a lednu, protože v obou měsících jsou větší přírůstky. Ale jak je vidět, spousta lidí zareagovala již v prosinci,“ uvedl Miroslav Kardačinský, vedoucí trhu práce na Úřadu práce v Novém Jičíně. V závěru roku spousta lidí využila končících výhod, které od 1. ledna 2011 měnila či úplně rušila novela zákona o zaměstnanosti. Novelizace například zpřísnila nezaměstnaným podmínky, za jakých budou mít nárok na podporu. Navíc, si nemohou od začátku roku k podpoře přivydělávat a horší podmínky jsou také pro ty, kteří skončí práci dohodou.

Nakonec tak došlo v lednových statistikách ministerstva práce a sociálních věcí v pohledu nezaměstnanosti na Novojičínsku k poklesu v řádech desítek lidí. Aktuálně je v evidencí úřadu práce 9162 osob (z toho 8855 dosažitel­ných), z toho v počtu lehce přes pět tisíc jsou zastoupeni muži. Volných míst zaměstnavatelé na konci ledna nabízeli v našem regionu 329, jedno tak připadá na sedmadvacet uchazečů. „Nejčastěji hlášená volná místa jsou prodavači a je zajímavé, že prodavačů máme po nekvalifikovaných pracovnících nejvíce v naší evidenci,“ přiznal Kardačínský, a pokračoval, že zájem je mimo jiné i o soustružníky. Zároveň uvedl, že zprávy o větším nabírání zaměstnanců konkrétní firmou nemá, stejně tak jako informace o hromadném propouštění.

Ovšem, brzy se situace může změnit a to v důsledku mediálně známé akce Děkujeme, odcházíme. Pokud opravdu odejde na konci měsíce z novojičínské nemocnice přibližně padesátka lékařů, hrozí propuštění zhruba dvou stovek sester, i když k tomuto kroku vedení nechce přistoupit ihned. Sdělil to minulý týden na městském zastupitelstvu ředitel zdravotnického zařízení, Tomáš Nykel s tím, že by nevyužitý nelékařský personál poslal na nucenou dovolenou.

Miroslav Kardačinský však jistý pozitivní trend v posledních měsících sleduje. Deníku řekl: „Faktem je, že dost firem v průběhu posledního roku mělo celkem velké přírůstky, třeba o sto, dvě stě lidí. Takže nabírají, především společnosti pohybující se v automobilovém průmyslu, průběžně a zdá se, že jde o jakési oživení trhu,“ dodal Kardačinský.