Také desátý měsíc roku 2016, říjen, byl ve znamení poklesu nezaměstnanosti. Vyplývá to z právě zveřejněných statistik úřadu práce. „K 31. říjnu bylo na kontaktních pracovištích v okrese Nový Jičín evidováno 4474 uchazečů o zaměstnání. Ve srovnání s předchozím měsícem se jejich stav snížil o 270 a meziročně se snížil o 1017 uchazečů, tedy o 18,5 procenta," hlásí údaje z novojičínské pobočky úřadu práce.

OKRES JE NA TOM DOBŘE

Podíl nezaměstnaných osob se v porovnání se zářím snížil pouze nepatrně, a to o 0,3 procenta na 4,1 procenta. Je to však opět nižší podíl, než je krajský průměr (7,3 procent). „Meziměsíční snížení počtu uchazečů o zaměstnání bylo zaznamenáno ve všech okresech našeho kraje, nejpočetněji však v okresech Ostrava, Karviná a Nový Jičín. Zároveň ve všech okresech kraje poklesl také podíl nezaměstnaných osob, a to nejvíce v okresech Nový Jičín, Opava a Ostrava shodně o 0,3 procenta," potvrdila situaci Vladana Piskořová z krajské pobočky úřadu práce.

Nejvyšší míru nezaměstnanosti si tak v okrese opět drží Odersko (5 procent), nejnižší míru nezaměstnanosti mělo v uplynulém měsíci Novojičínsko (3,49), jež tak předběhlo dlouhodobého vítěze této kategorie, Frenštátsko.

V jednotlivých obcích okresu je nejnižší míra nezaměstnanosti ve Starém Jičíně (1,65 procent), Kateřinicích (2,02), Hodslavicích (2,22) či v Tísku (2,38). Na opačném konci tabulky se drží Kujavy (7,29), Vražné (5,84), Fulnek (5,55) či Odry (5,21). Nově se v říjnu na úřad práce zaevidovalo 590 nezaměstnaných.

Práci však našlo 543 vyřazených uchazečů, což je o 56 méně než ve stejném období předchozího roku.

Úřad práce nabízel svým klientům 2 152 volných pracovních míst, tedy o 124 méně než v měsíci září. Na jedno volné pracovní místo tak aktuálně připadají dva uchazeči. Firmy nejčastěji poptávají ostatní pomocné pracovníky ve výrobě, seřizovače a obsluhu obráběcích strojů, nástrojáře, uklízeče, prodavače, montážní dělníky, svářeče, číšníky a kuchaře. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. V této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance.

„V uplynulém měsíci pokračovalo oživení pracovního trhu, charakteristické stálou masivní poptávkou zaměstnavatelů po nových zaměstnancích. Pokračovaly také sezónní práce," doplnila mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková. A jak vypadá výhled na další měsíce? „V nadcházejících měsících bude registrovaná nezaměstnanost, v souvislosti s postupným ukončováním sezónních prací, pravděpodobně stagnovat, případně mírně vzroste," upozornila na závěr generální ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková.