Pozitivní vývoj na trhu práce pokračuje a promítá se to logicky do aktuálních statistik ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Meziměsíčně ubylo na novojičínském úřadu práce 150 lidí, meziročně dokonce osmnáct set.

Těmto skvělým číslům nahrává momentálně několik faktorů. Je to zejména oživení české ekonomiky, která je v dobré kondici, a firmy nabírají nové zaměstnance, což se viditelně promítá do počtu volných míst. K tomu ale později. Dále trhu práce nahrává i současné mimořádně teplé počasí, kdy mohou zejména stavební firmy dokončovat zakázky, a tak se oddaluje konec sezonních prací.

„V nadcházejících měsících by mohla nezaměstnanost stagnovat nebo, s postupným utlumováním sezonních prací a ukončováním pracovních poměrů na dobu určitou, mírně vzrůst. V meziročním srovnání by měla zůstat na nízkých hodnotách" odhaduje další vývoj generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Okres Nový Jičín má aktuálně míru nezaměstnanosti o téměř jedno procento nižší, než je celorepublikový průměr. Pouhých pět procent představuje počet 5491 lidí bez práce. Na Frenštátsku je tato hodnota dokonce ještě o další procento nižší, naopak nejvyšší je na Odersku, ale ani zde nepřesahuje hranici šesti procent.

„Meziměsíční pokles počtu nezaměstnaných byl koncem října zaznamenán ve všech okresech našeho kraje a současně ve všech okresech se snížil i podíl nezaměstnaných osob, přičemž nejvíce v okresech Frýdek-Místek a Nový Jičín," informuje krajská pobočka úřadu práce v Ostravě.

Nejvíce nezaměstnaných v evidenci novojičínského úřadu práce se pohybuje ve věkové skupině 50 až 60 let, hned za těmito ročníky však figurují mladí lidé po škole, ve věku 20 až 24 let. Šance, že najdou uplatnění, je momentálně mnohem větší než v letech předchozích. Firmy poptávají nové zaměstnance, na konci října nabízely 2186 volných míst, a jedno tak připadá na dva a půl uchazeče. Tradičně je zájem zejména o pracovníky do výroby, montážní dělníky, dále pak prodavače, nástrojáře, zedníky nebo řidiče nákladních automobilů, kuchaře, servírky a číšníky.