Pod devítitisícovou hranici klesl počet lidí bez práce na Novojičínsku během šestého měsíce letošního roku. Dobrá zpráva je, že k zeštíhlení seznamu nezaměstnaných přibyl na druhé straně počet volných míst. Na konci června jich bylo 389, což je meziměsíční nárůst o bezmála padesát pozic.

„Počet dosažitelných uchazečů na Novojičínsku je 8705, z toho je 4672 mužů. Jedno volné místo připadá na dvaadvacet žadatelů o práci,“ vyplývá z čerstvých statistik Úřadu práce v Novém Jičíně (ÚP–NJ). Oživení na trhu práce zaznamenávají pracovní agentury. Oproti letošnímu jaru lze mluvit až o pětinovém nárůstu poptávky firem po nových zaměstnancích. „Když srovnáme aktuální situaci s letošním březnem dubnem, je tam oživení o patnáct dvacet procent nárůstu pozic,“ potvrdil Michal Gargoš ze severomoravské pobočky personální agentury Grafton Recruitment. Zájem je podle něho především o specialisty v technických profesích a IT odborníky. Poptávka je také po inženýrech kvality, procesních a výroby.

„Firmy také stále hledají obchodní zástupce, protože potřebují mít hodně zakázek,“ řekl Gargoš, zároveň však poznamenal: „Stále bojujeme s nedostatkem kvalitních kandidátů. Nezaměstnanost je vyšší, takže se na jednu pozici hlásí více uchazečů a kvalita je pak někde jinde.“

Červnová nezaměstnanost dosáhla na území Novojičínska hodnoty 11,13 procenta, což je oproti květnu pokles o téměř tři desetiny. Podle čísel úřadu práce je nejmenší míra nezaměstnanosti na Frenštátsku (9,93%), na druhé straně zde však připadá jedna volná pozice na nejvíce uchazečů, a to na pětatřicet. Odersko se s nezaměstnaností přes patnáct procent již tradičně řadí na opačnou stranu žebříčku. Ovšem meziměsíční pokles o více než šest desetin procenta je největší v rámci celého okresu.

A jak vypadá průměrný člověk hledající zaměstnání na novojičínském úřadu práce? Má lehce přes čtyřicet, je vyučen, pobírá podporu v nezaměstnanosti, něco málo přes pět tisíc sedm set korun, a v evidenci úřadu práce je rok a čtvrt.