Utlumení celosvětového hospodářství se neblaze projevuje i na novojičínských společnostech. Ty největší v okrese jsou zaměřené na automobilový průmysl, který chapadla globální krize pohltila nejvíce. To se samozřejmě negativně projevilo na prosincových statistikách nezaměstnanosti, která poskočila v okrese Nový Jičín na 6,56 procenta. Přitom ještě na konci listopadu byla, bez pěti setin, o procento nižší. Uchazečů bylo evidováno na Úřadu práce v Novém Jičíně k 31. prosinci 5522, což je navýšení oproti jedenáctému měsíci roku 2008 téměř o sedm set padesát lidí.

„Nově hlášených uchazečů bylo 1134, pro lidi bez práce bylo k dispozici 744 volných míst,“ stojí v měsíční zprávě. Z toho vyplívá, že jedna pracovní nabídka připadá na sedm a půl uchazeče. Ovšem například na Odersku je situace mnohem horší. Zde bylo na konci roku pro 692 nezaměstnaných k dispozici pouze 88 pozic, tudíž jedno volné místo pro čtrnáct nezaměstnaných.

Z celkové počtu 5522 lidí v evidenci úřadu práce, je 1099 osob se zdravotním postižení, což je téměř dvacet procent. Co se týče věkové struktury nezaměstnaných, nejpočetnější je skupina občanů ve stáří padesáti až čtyřiapadesáti let, v počtu 847. „Druhá nejpočetnější skupina je ve věku padesát pět až padesát devět let a třetí mladí občané mezi pětadvaceti až devětadvaceti léty,“ uvádí dále report úřadu práce.

V průměru měl nezaměstnaný na Novojičínsku v prosinci věk téměř čtyřicet jedna let a nejvíce lidí bez práce, přesně 2467, je v evidenci tři měsíce a méně+-.

Regionálně nejlíp si vede Frenštát pod Radhoštěm a jeho okolí, kde je míra nezaměstnanosti 5,30 procenta. Pro 488 lidí hledající práci je zde k dispozici 47 volných míst. Pod okresní průměr se dostalo ještě Kopřivnicko. Pracovníci úřadu práce v prosinci zaznamenali 287 nově hlášených v evidenci nezaměstnaných. Naopak nejhůře si vede Odersko, kde se míra nezaměstnanosti zvýšila o 1,66 procenta a k poslednímu dni v roce 2008 se zastavila na 9,58 procenta.