Z vývoje nezaměstnanosti na Novojičínsku je v posledních měsících patrná jistá stabilizace. Červencový nárůst míry nezaměstnanosti v okrese o patnáct setin procenta nejde ani tak na vrub absolventů škol, jako faktu, že oproti minulým létům není letos během sezony zájem o stavební obory.

Na rozdíl od jiných odvětví, jako je například automobilový průmysl, stavebnictví po krizi stále oživení nezaznamenalo. Míra nezaměstnanosti v sedmém měsíci letošního roku na Novojičínsku stoupla na 11,28 procenta a bez práce je 8956 lidí, z toho 4290 žen.

Úřad práce v Novém Jičíně (ÚP NJ) tak zaznamenal meziměsíční nárůst o téměř 130 osob. V prvním prázdninovém měsíci začali již přicházet absolventi, jde však zatím jen o desítky jedinců. To ostatně potvrzují slova vedoucího trhu práce na ÚP NJ Miroslava Kardačinského:

„Absolventů zatím moc nemáme, momentálně jich je zhruba dvě a půl procenta ze všech evidovaných nezaměstnaných. Zvýšení oproti minulému měsíci bylo kolem třiceti, takže se jejich počet zatím až tak neprojevil.“

Co se však podle Kardačinského projevilo, byl příchod pomocných a nekvalifikovaných pracovníků a především prodavačů a montážních dělníků. Přitom o montážní dělníky mají, stejně jako o řidiče nákladních vozidel, zaměstnavatelé v současné době zájem. Ti nabízeli na konci července přesně 388 volných míst, což je téměř stejný počet jako o měsíc dříve.

Jedna pozice tak na Novojičínsku v průměru připadala na třiadvacet uchazečů, na Odersku však dokonce na šedesát jedna. V nejbližší době lze očekávat, že si cestu na úřad práce najdou další absolventi škol, odejít by naopak mohli lidé, kteří hledání nového zaměstnání odložili na dobu po letních prázdninách.

Jak přiznává Miroslav Kardačinský, některé odvětví zaznamenávají oživení, a tak doufá, že doba hromadných propouštění je již za námi. Ovšem nepříliš dobrá situace stále zůstává ve stavebnictví.

„Počítali jsme, že nám z evidence odejde podstatně více zedníků, ale bohužel tomu tak není. Stavebnictví stále stagnuje, což je odvětví, které sezonně nabíralo hodně lidí,“ uvedl Kardačinský. Navíc spoustu lidí zaměstnávají zakázky podporované státem, jako například výstavba dálnic, a jejich dokončení a hlavně v současné době ministerstvem plánující omezení zlepšení situace nenahrává.

V rámci celé České republiky (8,7 procenta) má Novojičínsko nadprůměrnou míru nezaměstnanosti o více než dvě a půl procenta.