V nabídce bylo 1823 volných pracovních míst. Na jedno místo tak připadali tři uchazeči. Evidenci v lednu ukončilo 943 osob, z nichž úřad sankčně vyřadil 165 lidí. „Uplatnění v zaměstnání našlo 598 uchazečů,“ uvedl Jiří Macíček, ředitel novojičínského úřadu práce.

Nejvíce nabídek bylo k dispozici pro lidi s požadavkem vyučení v oboru, ti mohli volit z 1025 míst. Uchazeči se základním vzděláním si mohli vybrat z nabídky 614 pracovních míst. Na středoškoláky „čekalo“ pouze 151 nabídek. Nejmenší výběr měli vysokoškoláci, úřad práce jim nabízel 33 míst.

Nejčetnější profese ve statistikách úřadu práce stále tvoří prodavači, nástrojáři, obráběči kovů, kovodělníci, zedníci, zámečníci či kuchaři i odborní administrativní pracovníci. Zaměstnavatelé stále nejvíce shánějí kvalifikované dělníky a řemeslníky. Přetrvávající poptávka je i po řidičích nákladních automobilů a tahačů, ale také kuchařích a číšnících.

Pomocnou ruku více než desítce nezaměstnaným ve formě tříměsíčního kurzu týkajícího se sociální péče před rokem podala novojičínská Mendelova střední škola ve spolupráci s místním Úřadem práce. Absolventi jednorázového kurzu tak získali možnost najít uplatnění jako pečovatelé v domovech důchodců i domech s pečovatelskou službou či v agenturách domácí péče a charitách. Mezi absolventy kurzu byly například i dvě vysokoškolačky a jeden muž, který má praktické zkušenosti z domácího ošetřování těžce nemocného otce. „V minulosti jsem se staral o nemocného otce, proto jsem nabídku úřadu práce přijal a chtěl jsem si to vyzkoušet i v praxi u jiných lidí,“ sdělil absolvent kurzu Pavel Demel.

Fakt, že někteří romové chtějí pracovat, dokázala loni v květnu i šestičlenná pracovní skupina v Novém Jičíně. Ve městě zafungovala z vlastní iniciativy ve spolupráci s tamními Technickými službami města. „Romové přišli za mnou na radnici s tím, že chtějí pracovat. Měli podmínku, aby jim však šéfoval někdo z jejich řad,“ uvedl místostarosta města Miloš Lossmann s tím, že Rom, který skupin vedl, vlastnil živnostenský list a dohodu o vykonání práce uzavřenou s technickými službami. „Ve skupině pracuji s manželem. Jsem ráda, že mám práci,“ sdělila v květnu Irena Tkačíková, ke které se přidala Zdeňka Girgová. „Nejme líní dělat, jak si někteří lidé myslí. Jsme rádi, že nám město vyšlo vstříc,“ doplnila Girgová, která s ostatními spolupracovníky mimo jiné také krášlila ulici Bohuslava Martinů.