Šťastná náhoda napomohla identifikaci obrazu beze jména, který byl uchováván v depozitáři Muzea Novojičínska. Nikdo neměl tušení, kdo je na něm namalován a jak souvisí s historií zámku ve Fulneku, odkud byl do depozitáře přivezen. To vše se změnilo teprve před několika dny.

„Chodil jsem kolem toho obrazu dvacet let. Nebyl nikdy identifikován, neměl nápis, svou historii ani původ. Máme ale na zámku zrovna výstavu fulneckého rodáka Františka Kletenského, který nemaloval jen stavby a budovy, ale namaloval také tento obraz a poznamenal si, o koho se jedná,“ vysvětlil kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík. Kresba mu přišla povědomá, a tak se šel na originál podívat ještě jednou do muzea. „Říkal jsem si, že toho člověka už jsem někde viděl. Když jsem byl v depozitáři, obraz jsem si vyfotil, a až jsem se vrátil do kunínského zámku a srovnal je, tak se mi to propojilo…,“ dodal Zezulčík. Další díl do skládačky přidal sám František Kletenský, jenž si k obrazu poznamenal: „Na portrétu je vyobrazen poslední majitel zámku ve Fulneku, Josef Václav, hrabě Bruntálský z Wrbna.“

Hrabě žil v letech 1738 až 1819. Během svého života se snažil spravovat statky rodiny, bohužel ne příliš šťastně. „Po celé generace se na fulneckém panství vytloukal klín klínem, a tak bylo roku 1788, po předchozím zrušení institutu svěřenectví ze strany císaře, přikročeno k jeho prodeji,“ vysvětlil Zezulčík. Koupil jej opavský obchodník a zbohatlík Karel Antonín Čejka z Badenfeldu. „Hrabě Josef Václav Bruntálský z Wrbna se tak stal posledním majitelem fulneckého zámku a panství rodu z Wrbna a v době své smrti roku 1819 i posledním pánem z Wrbna z fulnecké větve rodu. Jeho děti jej nepřežily, zemřely v útlém dětství. Pokračovatelem rodu se stala větev pánů z Wrbna na Hořovicích, později na Jaroměřicích,“ zmínil kunínský kastelán s tím, že tato větev vymřela po meči po roce 1970.

Návštěvníci kunínského zámku si mohou prohlédnout obraz tohoto šlechtice, jenž byl rovněž říšským dvorním radou a císařským komořím, zároveň s výstavou kreseb Kletenského v prostorách zámku o nadcházejícím víkendu.