Šestadvacet let stály takzvané hotelové domy na okraji města v lokalitě na Papratné. Během času se z nich však stalo nevzhledné memento doby, kdy zde Ostravsko-karvinské doly (OKD) v osmdesátých letech minulého století plánovaly naplno rozjet těžbu černého uhlí. S jejím pozastavením však ztratil význam i areál o čtyřech blocích, určený horníkům, a jiné využití se v následujících dekádách najít nepodařilo. Na řadu tak přišla demolice.

Obrovské bagry se zakously do panelových objektů na začátku srpna a za dva týdny by měly být srovnány se zemí také dvanáctipatrové, nikdy neobydlené, budovy. „Musíme objekt postupně rozebrat, rozdrtit, vybrat železo, roztřídit lepenky, kontaminovaný materiál i dřevo a terén upravit dle požadavků,“ popsal postup prací stavbyvedoucí Jaroslav Velíšek ze společnosti APB Plzeň, jež má demolici na starosti. Tuny panelů se budou v areálu odkládat, na místě drtit a následně recyklovat, například do oprav silnic. Nadměrné víření prachu mají tlumit gejzíry vody. „Až tady bude drtička, tak zde budou i skrápěcí vozy, které zamezí větší prašnosti,“ uklidňuje okolní chataře a majitele domů stavbyvedoucí Velíšek.

Pro majitele hotelových domů, společnost RPG RE Commercial, je nyní prioritou zdárně dokončit rozsáhlou demolici, a to do poloviny listopadu. Jen tato akce vyjde vlastníka na desítky milionů korun. „Počátkem příštího roku se chceme sejít s vedením města a probrat plány, co s tímto pozemkem do budoucna,“ přiblížil nejbližší plány Petr Handl, tiskový mluvčí Realitní skupiny společnosti RPG. Všechny strany však v hledání ideálního řešení omezuje fakt, že lokalita na Papratné skýtá nejedno omezení. Nejenže se nachází v chráněné krajinné oblasti, ale je zde územní blokace v rámci těžebního omezení. „Tím pádem si zde není možné plánovat cokoliv, co bychom si vymysleli,“ potvrzuje Handl a dodává: „V tuto chvíli se jako nejpravděpodobnější jeví varianta pro volnočasové a rekreačně-sportovní aktivity, ale to je pouze jedna z variant.“

S touto ideou sympatizuje i starostka Frenštátu Zdeňka Leščišinová, která si demolici nenechala ujít ani v čase dovolené. „Variant bylo několik, ale my jsme upřednostňovali právě využití areálu pro volnočasové aktivity. Je to na zajímavé trase na Javorník i do Rožnova, takže je to výborná lokalita a její využití by přineslo dalekosáhlé možnosti nejen místním, ale určitě i turistům,“ domnívá se starostka.

Obří panelový komplex na okraji města směrem na Rožnov pod Radhoštěm nechal podnik OKD vystavět v roce 1985 jako ubytovny s kapacitou 900 míst pro horníky, kteří se zde měli nastěhovat při případném otevření Dolu Frenštát. Měla zde být dokonce nemocnice. Ovšem budovy nakonec zůstaly napospas času a staly se frenštátským strašákem. Přitom v závěru osmdesátých let byl jeden z bloků téměř připraven k nastěhování. „Tady mělo být, tuším, dvě stě sedmdesát bytů a blok A byl už tak dispozičně upraven, že v něm byly tapety i radiátory. Byl jsem se v té době tady podívat, bylo to kolem roku osmdesát devět, a tehdy to bylo nejblíže k otevření,“ zavzpomínal za zvuků pracujících demoličních strojů zastupitel Karel Míček, jenž byl kdysi pověřen jednat s majitelem hotelových domů za město. Dalšímu rozvoji však podle něho zabránil nedostatek financí a především pozastavení rozvoje těžby, trvající do současnosti. „Areál pak ztratil smysl a využití,“ poznamenal Míček. Časem získala železobetonový komplex, jako dědictví minulosti, Realitní skupina společnosti RPG a řadu let hledala možné využití nikdy nedokončených objektů. „Toto řešení se bohužel nepodařilo, a proto jsme se s městem dohodli, že demolice bude tím nejlepším možným řešením,“ dodal na závěr Petr Handl.

Za více než čtvrt století tak hornická ubytovna svůj účel nenaplnila, a jedinými spokojenými „nájemníky“ tak zde za celou dobu byli pravděpodobně pouze rorýsi a chráněné druhy netopýrů. Kvůli nim musel majitel, na apel CHKO Beskydy, demolici o pár týdnů posunout.