Před pěti lety se v Kopřivnici rozhodli změnit situaci týkající se přibývajícího počtu lidí bez přístřeší. Proto, aby takzvaní bezdomovci našli potřebnou pomoc a vymizeli z veřejných prostranství, vzniklo ve městě nízkoprahové denní centrum Racek. Po prvních pěti letech fungování se ukazuje, že služba Kopřivnici prospěla.
Vznik Racka je výsledkem shody kopřivnického komunitního plánování, fungování tamního občanského sdružení Máš čas, které se otázkou lidí bez přístřeší zabývalo, a nabídky Moravskoslezského kraje.
„O tom, že je situaci okolo lidí bez přístřeší potřeba řešit, se ve městě vědělo. Naše sdružení Máš čas po získání grantu od města přišlo s nultou fází terénního programu pro osoby bez přístřeší, kdy jsme jejich situaci monitorovali a nabídli jim alespoň minimální pomoc," zavzpomínal na začátky vedoucí nízkoprahového centra Michal Raška a pokračoval: „V létě 2009 se naše snaha potkala s krajskou nabídkou na vznik nějaké sociální služby v kategorii sociální prevence, která se zaměřuje se na lidi, u nichž nejsou uspokojeny základní životní potřeby. Dne 2. února 2010 jsme otevřeli Racka. Tenkrát na škole Náměstí."
Původně se centrum nacházelo ve sklepních prostorách bývalé školy, což bylo trnem v oku mnoha obyvatelům Kopřivnice. V loňském roce centrum změnilo místo působení. Nově jej lidé najdou v těsné blízkosti azylového domu.
Sociální služba již pět let lidem bez domova, kteří mají trvalé bydliště ve městě nebo k němu mají nějakou těsnou vazbu, stejně jako na začátku nabízí nejen hygienu, ale zejména sociální poradenství. „To je základní kámen fungování Racka, i když samozřejmě klientům poskytujeme sprchu, kuchyň a možnost si uvařit nebo sociální šatník," upozornil na důležitou skutečnost vedoucí denního nízkoprahového centra.
Že Racek plní svou funkci, dokazují čísla počty klientů, kteří ho za dobu fungování využili. Za pět let jich evidují 334.
Problémů ubylo
Otázka fungování Racka v Kopřivnici mezi Kopřivničany stále budí rozporuplné reakce. Za pět let ale přibylo těch, kteří jsou mu nakloněni.
„Třeba bezdomovci a feťáci z altánu u Alberta nezmizeli, ale je fakt, že v parcích nebo třeba na nádraží je situace mnohem lepší, než byla. Už je tam tolik nevídám, dříve to bylo hrozné," zhodnotil současnou situaci s bezdomovci pan Jiří. Podobného názoru je také vedení města nebo pracovníci Racka. „Mám pocit, že se vnímání veřejnosti změnilo a můžu se domnívat, že je to i tím, že se viditelně změnila situace bezdomovectví v Kopřivnici. Osob bez přístřeší na veřejných místech ubylo," vyjádřil svůj názor Michal Raška.
Aby Racek nepůsobil jen na osoby bez domova, ale přiblížil své fungování široké veřejnosti, pořádají jeho pracovníci mnoho akcí v podobě besed s odborníky, diskusí, dnů otevřených dveří anebo jednou ročně divadelního představení, ve kterém jsou herci obyvatelé azylových domů, klienti denních center nebo nocleháren.