Včerejšího slavnostní otevření centra se zúčastnili také zástupci novojičínské radnice, kteří návštěvníkům nového centra zajistili potřebné prostory.

„Je to zahájení prací většího rozměru, které budou pokračovat ve spolupráci s ředitelkou základní školy speciální a mateřské školy speciální paní Komendovou a ředitelem Odborného učiliště a Praktické školy panem Janíkem. Tato spolupráce se týká rozšíření terapeutických činností lidí, kteří nejsou zařazeni do klasické školní docházky. Cílem je vybudovat chráněné bydlení, aby tito lidé získali samoobslužné návyky a nekončili pouze v ústavech,“ uvedl starosta Nového Jičína Ivan Týle.

Do Centra pracovních terapií, na které přispěla čtyřiceti tisíci korunami společnost Provident Financial – dlouholetý partner Školy života, mohou docházet i lidé odjinud. „Centrum by mělo převážně sloužit klientům školy, která nabízí fakultativní úlevový program. Ten mohou využívat i neklienti školy. Veškeré služby jsou zpoplatněny,“ sdělil zástupce ředitele Školy života Michal Holáň s tím, že provoz centra je zajištěn pět dní v týdnu od 7 do 15.30 hodin. Prostory centra jsou kapacitně omezeny pro maximálně 12 lidí.

„Je důležité podporovat integraci společensky a sociálně znevýhodněných obyvatel do společnosti, aby nezůstávali stranou. Proto jsme víceméně benevolentní v tom, na jaký účel peníze škola využije,“ uvedla Barbora Pletichová ze společnosti Provident Financial.

Prostory nového centra včera otestovali především klienti Školy života. Slepici z plastelíny umně vymodeloval Jaromír Kyncl (24 let). „Baví mě i drátkování, prozradil klient školy, kterému asistovala vychovatelka školy Danuše Szczesiková.

„Centrum je pro klienty motivačně potřebné. Jde o to, aby se tito lidé seberealizovali a vzájemně komunikovali,“ dodala Szczesiková.