Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc kostelů: nevšední zážitky

Novojičínsko – Noc kostelů a s ní nezapomenutelné zážitky je konečně zpátky! Už 1. června se v celém kraji otevře více než stovka kostelů a modliteben, které nabídnou nejen komentované prohlídky, ale také zpřístupněné hrobky či jiná, jinak uzavřená zákoutí.

30.5.2012
SDÍLEJ:

Programy některých kostelů myslí také na to, že 1. červen je také Den dětí, a tak uspořádaly různé tvůrčí dílny, kde si mohou něco hezkého vyrobit. Tak tomu bylo například vloni v kostele ve Veselí u Oder.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Zahájení Noci kostelů připadá na 18., někde také 19. hodinu. V tu dobu se rozezní zvony všech kostelů, které jsou do mezinárodního projektu zapojeny a oznámí tak návštěvníkům, že mohou vstoupit. Na úvod je třeba upozornit, že specialitou letošní akce jsou poutnické pasy, které budou k dostání ve všech přihlášených kostelích, kaplích a modlitebnách na území ostravsko-opavské diecéze. „V poutnických pasech je ke každému kostelu položena speciální otázka, kterou bude možné zodpovědět pouze při návštěvě a prohlídce daného místa. Dotazy jsou příležitostí objevit často nepoznaný detail či prostor nebo všimnout si nějaké pozoruhodnosti," zdůraznil koordinátor Noci kostelů pro ostravsko-opavskou diecézi Miroslav Přikryl.

Pokud návštěvník zavítá alespoň do sedmi kostelů a správně zodpoví sedm otázek, může získat certifi kát poutníka. I poté, co Noc kostelů skončí, je možno pasy využít jako průvodce třeba při výletech nebo při cestě na bohoslužbu.

Každý kostel či modlitebna na Novojičínsku si připravila vlastní program. Zámek a kostel Povýšení svatého Kříže v Kuníně, Kostel svatého Bartoloměje v Odrách pustil návštěvníky až k varhanům, které si mohli prohlédnout, případě vyzvědět, jak vlastně fungují.kostel svatého Martina v Šenově u Nového Jičína a suchdolský kostel Nejsvětější Trojice se však spojily a vytvořily pro hosty společné menu, které ovládne jedna jediná osobnost, a to Marie Eleonora Walburga z TruchsessWaldburg-Zeilu. „Kostel v Kuníně letos slaví dvě stě let. S kastelánem zámku se na kůru kostela seznámíme s historií kostela a jeho uměleckými díly. Vše s bohatou obrazovou projekcí a komentáři. Za svitu svíček si pak bude možno projít části zámku, kde bydlela naše dobrá hraběnka Walburga," lákají organizátoři z Kunína. Kromě toho bude pro návštěvníky otevřen také hřbitov s hrobkami rodiny Schindlerů z Kunewaldu, hrobem hraběnky a také kaple s hrobkou rodiny Fürstenbergů, jimiž bude provázet správce hřbitova.
V dalších kostelech se mohou návštěvníci setkat s koncerty, zpěvy, ochutnávkou mešního vína, prohlídkou varhan, tvůrčí dílnou, fi lmy, vypouštěním balonků štěstí, divadlem, prohlídkou liturgických rouch a dalšími příležitostmi poznat historii své obce či města a nahlédnout pod roušku starobylých obřadů.

Přihlášené kostely na Novojičínsku

Bílovec, kostel sv. Mikuláše
Bravantice, kostel sv. Valentina
Fulnek-Jerlochovice, kostel Nanebevzetí Panny Marie
Fulnek, kostel Nejsvětější Trojice
Hodslavice, kostel Českobratrské církve evangelické
Hodslavice, kostel sv. Ondřeje
Kamenka, kostel Nejsvětější Trojice
Kopřivnice, kostel sv. Bartoloměje
Kunín, kostel Povýšení sv. Kříže
Luboměř, kostel sv. Vavřince
Nový Jičín, sborový dům ČCE
Odry, kostel sv. Bartoloměje
Rybí, kostel Povýšení sv. Kříže
Suchdol nad Odrou, evangelický kostel CČE
Suchdol nad Odrou, kostel Nejsvětější Trojice
Šenov u Nového Jičína, kostel sv. Martina Tourského
Štramberk, modlitebna ČCE

Autor: Věra Růčková

30.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení