Těch je jen v Ostravě přes čtyři sta. V celém kraji je ale jen třináct zařízení, kde mohou v případě nouze přespat. „V uvedených zařízeních je k dispozici 232 lůžek pro muže s možností dalších patnácti přistýlek. Pokud panují silné mrazy, mohou lidé bez přístřeší přenocovat i na židlích. Pro ženy je v pěti krajských městech k dispozici jen devatenáct lůžek,“ informovali pracovníci Krajské hygienické stanice v Ostravě, kteří v minulých dnech prováděli kontrolu těchto zařízení.

To, že je jejich kapacita nedostatečná, Deníku potvrdil Petr Matěj z Charity Ostrava, která může poskytnout dvacet, v případě nouze až třicet míst na přespání. I to je ale podle něj málo. „Počty lidí bez domova neustále rostou a zájem o naše služby je enormní. Máme pořád plno a bohužel nemůžeme kapacitu rozšířit. Třicet míst je naše maximum,“ uvedl Matěj.

Se stejným problémem se potýkají také pracovníci noclehárny z Centra sociálních služeb Poruba. Podle její vedoucí Evy Bocviňokové v zimě přicházelo využít nabízené služby 14 nebo 15 lidí, což je jen o tři méně, než je maximum. Většina provozovatelů těchto zařízení ale řeší stejný problém. Nemají prostory ani prostředky pro další rozšíření, nezbývá jim tedy nic jiného než doufat v pomoc měst a kraje.

(let)