VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noční klid Odrách? Schvalování vyhlášky radní odložili

Oderští zastupitelé na svém posledním zasedání schvalovali tři nové vyhlášky. Jednou z nich byla Obecně závazná vyhláška města Odry o ochraně nočního klidu a regulaci hlučných činností.

30.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv Deníku

Návrh nové vyhlášky zastupitelům představila Noemi Kulíková, vedoucí odboru životního prostředí. „Navrhujeme, aby se dodržoval noční klid, a to od 22 do 6 hodin. O nedělích by se mělo zamezit vzniku a šíření hluku, jehož původem jsou stroje a obdobná zařízení, a hluku z hudebních produkcí a hlasových projevů," uvedla Noemi Kulíková s tím, že prakticky se jedná o používání sekaček, cirkulárek, křovinořezů či motorových pil.

Svátků se tato vyhláška netýká, protože ty se údajně v Odrách víceméně dodržují. Poté se však rozpoutala diskuse, která vedla k tomu, že tato zdánlivě obyčejná vyhláška byla stažena z programu.

„Co má dělat zemědělec, když má posekanou trávu a potřebuje obrátit nebo sklidit seno?" otázal se zastupitel Petr Stupárek. Vedoucí odboru životního prostředí odvětila, že o traktorech není ve vyhlášce zmínka. „Mohlo by to být mimo zemědělské stroje," navrhla poté. Zastupitelé pak debatovali o tom, kde všude by tato vyhláška platila. „Vyhláška by se musela doplnit přílohou, ve které by byla vymezena místa, kterých se to týká," zaznělo v diskusi.

Starosta Oder Libor Helis poté navrhl, aby byl tento bod odložen. „Měly by se k tomu vyjádřit i místní části. Někde jsou pole, která zabíhají až do obce, a pokud by tam ten zemědělec jel, porušil by vyhlášku," uvedl příklad starosta.

Zastupitelku a zároveň ředitelku Dělnického domu Ivanu Sochorovou zase zajímal noční klid. „Jak to bude řešit Dělnický dům, když bude mít venku divadlo, které potrvá do 23. hodiny?"

„To jsou veřejné produkce, které jsou na plakátech a jsou se souhlasem města," odvětila Noemi Kulíková. „A jak to bude? To budeme muset vždy žádat?" doplnila svůj dotaz zastupitelka. „Když je to inzerované, je to hlídané městskou policií, takže si myslím, že by tam neměl být problém," dodala vedoucí odboru.

Do debaty se zapojil i velitel městské policie Daniel Rýdel, jenž rovněž navrhl, aby se vyhláška odsunula. „Bavil jsem se s panem starostou, že by se do ní mohl přidat ještě jeden odstavec, který by zároveň řešil i veřejnou produkci," vysvětlil velitel s tím, že vyhláška by činnosti policie velmi pomohla. Zastupitel Ivan Žárský přidal návrh, aby se vyhláška nevztahovala na akce pořádané městem. „Ale to nejsou jen akce města, akce pořádají i soukromé subjekty," oponoval místostarosta Pavel Matůšů. Další ze zastupitelů by chtěl, aby měl každý u veřejné produkce stejné podmínky, bez ohledu na to, zda je to město, zařízení města, či soukromý subjekt. Zastupitelka Eva Janošová ještě prohlásila, že do nedělního zákazu by se mohla zařadit i střelnice. „Mám obavy, že když to budeme hodně konkretizovat, tak se nedobereme konce. Mělo by to být na represivní složce, která to bude hlídat a kontrolovat," nechala se ještě slyšet Noemi Kulíková. Diskuzi pak ukončil oderský starosta: „Na základě těchto připomínek navrhuji, abychom tento návrh stáhli z projednávání a dávám úkol k dopracování připomínek zastupitelů. Vrátíme se k tomu na dalším zastupitelstvu," řekl na závěr Libor Helis.

Vyhlášku mají i jinde

Podobnou vyhlášku mají i v dalších městech okresu. V Bílovci omezuje hluk o nedělích, a to na území města Bílovce, vyjma místních části Ohrada a Lhotka. Nesmí se zde používat sekačky, křovinořezy, kotoučové a motorové pily, brusky či rozbrušovačky.

To ve Fulneku mají noční klid od 22 do 6 hodin, ve dnech pracovního klidu, v neděli a o svátcích od 22 do 8 hodin. Používání sekaček, cirkulárek, motorových pil, křovinořezů, traktorů a podobně je tam zakázáno v sobotu od 20 do 22 hodin, v neděli a ve svátky od 11 do 22 hodin.

Autor: Simona Mikšová

30.6.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT