Norování je způsob lovu hlavně lišek a jezevců, při kterém se do nory či brlohu s liškou vypustí lovecký pes. Úkolem norníka je usmrtit či vyhnat lišku ven, kde ji myslivci odchytí, případně odstřelí. Podle myslivců tento výcvik psů nikdy nebyl a není zábavou či příjemným trávením volného času.

„Liška nemá v přírodě žádného vyššího predátora, který by ji přirozenou cestou zlikvidoval. Právě liška je jedním z největších přenašečů nemoci vztekliny, která je velice nebezpečná. Norování proto není zábavou, ale je to odpovědná součást mysliveckého výcviku,“ uvedl Petr Kužílek, předseda mysliveckého sdružení Šenov u Nového Jičína a Kunín.

„Bezkontaktní zkouška loveckého psa z výkonu norování má stejnou účinnost a vypovídací schopnost a objektivitu jako suchá kvalifikace plavců, kteří nikdy neplavali ve vodě, na závody na překonání kanálu Lamanche. To není žádná nadsázka a v kynologické praxi to znamená, že se na zkoušce prověřuje schopnost psa bojovat doslova na život a na smrt v labyrintech podzemních nor tak, že pes v umělé noře štěká za zástrčkou na lišku,“ uvádí v návrhu zkušebního řádu pro zkoušky loveckých psů z výkonu norováníLibor Řehák z Asociace profesionálních myslivců ČR.

„Osobně znám místní myslivce řadu let. Jsou to chlapi, kteří myslivectvím žijí a mají dobrý vztah k přírodě. Nedělají myslivce proto, že chtějí být zabijáci,“ sdělil starosta Šenova u Nového Jičína Vladimír Demeter, který se v neděli v prostorách obecního úřadu zúčastnil zahájení výstavy mysliveckých trofejí. Starosta připouští, že pohled z výcviku norování není pro laika příliš pohledný. „Norování jsem viděl v televizi, pro mě je to docela drastický pohled. Nejsem pro zveřejňování těchto záběrů v televizi. Je fakt, že liška je škodná a přenašeč nemocí. V takovýchto případech by měli myslivci zasáhnout,“ doplnil Demeter.

To na Slovensku myslivce trápí přemnožení medvěda. „Odstřel chráněného druhu medvěd je u nás velmi sledovaná záležitost ze strany ochránců zvířat,“ uvedl Jozef Zaťura ze slovenské Šuňava pod Tatrami. „Naše lovecké sdružení podávalo žádost o odstřel medvěda. Nevíme, jestli nám to ministerstvo životního prostředí vůbec povolí,“ dodal Zaťura, který je myslivcem od roku 1978.