V loňském roce proběhl první nábor dobrovolníků. Tenkrát se jich přihlásilo jedenadvacet, v současnosti se stav zmenšil na čtyři. Částečně, proto, že dobrovolníky tvořili studenti, kteří se po maturitě odebrali svou vlastní cestou. Jejich působení v nemocnici v Bílovci přineslo mnoho pozitivních změn, zejména na psychice pacientů. Ačkoli je personál nemocnice v Bílovci vysoce kvalifikovaný a vstřícný, nestíhá se postarat o všechny psychické potřeby pacientů. To mají za úkol zmiňovaní dobrovolníci. S pacienty si povídají, hrají hry, rozvíjejí jejich dovednosti nebo jim dělají společnost v jejich samotě. „Sociální pracovnice přidělí pacientovi dobrovolníka, se kterým má možnost sdílet například své koníčky,“ uvedla v září koordinátorka Frýdecko-Místecké pobočky Adra Dagmar Hoferková. V té době se totiž konal nábor dobrovolníků pro bíloveckou nemocnici.

Novým dobrovolníkem se stal Ladislav Blahuta z Fulneku. Tento šestapadesátiletý muž se rozhodl zapojit také do programu. „Zrálo to ve mně již delší dobu. Ve své rodině jsem totiž prožíval situace, kdy jak manželka, tak i otec byli velmi těžce nemocnic a pobývali v nemocničním prostředí. Bylo mi jasné, že zdravotníci vše nezvládnou, že tu chybí jakýsi celospolečenský servis. Po smrti manželky jsem začal uvažovat, co dál, jak pomoci těm druhým. O dobrovolnické činnosti jsem se dozvěděl z informačního centra ve Fulneku. To, že tuto činnost organizuje ADRA, jejíž působení sleduji již delší dobu, je pro mne zárukou věrohodnosti. Byl bych rád, kdyby se dobrovolnické hnutí dále rozvíjelo, a že mohu být prospěšný i já,“ uvedl Blahuta v bíloveckém zpravodaji.

Kampaň pro získání dobrovolníků probíhá od osmého prosince a bude ukončena náborem a vstupním školením 25. ledna ve dvě hodiny odpoledne v zasedací síni bílovecké nemocnice. „Chceme oslovit co nejširší veřejnost ve věku od 17 do 65 let, budeme se kontaktovat se starosty obcí a měst v regionu, nezapomeneme ani na duchovní, kteří mohou oslovit část věřících občanů. Převážná část dobrovolníků byla právě z řad věřících,“ uvedla ve zpravodaji mluvčí nemocnice v Bílovci Marie Dlabalová.