Alej okolo cesty k Jestřabskému hřbitovu věkem už notně prořídla. Staré stromy byly vykáceny a ty, které se na svém místě dosud tyčily, tvořily už jen žalostnou připomínku dřívější krásy.

Sobota 16. dubna však toto změnila. Městu Fulnek se podařilo na obnovu ovocné aleje získat finanční prostředky z Nadace Partnerství. „Každým rokem se snažíme získat finanční prostředky z dotačních titulů, například z programu péče o krajinu, každoročně získáváme nějaké peníze na výsadbu alejí, a loni jsme poprvé zkusili Nadaci partnerství. V minulém roce jsme proto zkusili podat žádost o dotaci na jeden projekt, ta nám nevyšla. Letos jsme ho podali znovu a byl podpořen,“ sdělila Pavla Maštalířová z odboru územního rozvoje a životního prostředí a jedním dechem dodala, že se město snaží hledat místa, kde dříve bývaly aleje nebo remízky, a touto formou je obnovovat.

Aleje totiž tvoří nezanedbatelnou část krajiny. Užitek z nich mají nejen lidé, ale rovněž také zvířata. „Sadíme švestky a třešně. Podle historických pramenů tady totiž taková alej byla. Snažíme se dostat do volnné krajiny také ovocné stromy, které tady patří a znamenají potravu pro ptáky a drobnou zvěř,“ doplnila ji kolegyně Radka Krištofová, vedoucí zmíněného odboru.

Program Nadace partnerství podmiňuje podpoření projektů účastí veřejnosti. Město proto oslovilo nejen místní obyvatele, ale také občanská sdružení, myslivce, hasiče a také ochránce přírody. Ti všichni se o víkendu sešli, aby zasadili vlastní stromek. „Přišel jsem, protože jsem člen mysliveckého sdružení a na schůzi jsme se dohodli, že jim tady pomůžeme,“ zmínil Eduard Mazurek z Fulneku. Ruku k dílu přiložili i mladší, například desetiletý Filip, který do Jestřabí přijel z Vrchů. „Přijel jsem s hasičem. Je to tvrdá práce, ale mě to nevadí,“ prohodil lehce aniž by přestal sadit. „Alej jsem zatím nikdy nesadila, jen před dvěma lety jsme byli sadit stromky v lese,“ zamyslela se Martina Dočkálková. Zahanbit se nedala ani starostka Fulneku Jana Mocová, která se v pracovních rukavicích chopila práce: „Vážíme si toho, že jsme ty peníze dostali a jsem moc ráda, že přišlo pomoct tolik lidí,“ vzhlédla od svého stromku starostka. Čilý ruch vládl na polní cestě až do poledne. Znavení účastníci projektu si mohli posloužit připraveným pitím a také sladkými drobnostmi.