Návštěva Ladislava Chmelíčka u bíloveckých podnikavců způsobila, že se ve městě s největší pravděpodobností zrodila nová tradice, a to pečení vlastního chleba.

V sobotu 21. června se v prostorách tamního zámku uskutečnil druhý ročník klání v pečení „božího daru". Velká účast soutěžících potvrdila, že pečení vlastního chleba nebo rohlíků je mezi lidmi čím dál tím oblíbenější. „Letos se nám přihlásilo dvanáct pekařů s chleby rozdělenými do dvou kategorií, pečenými v pekárně a upečenými tradičně, tedy v troubě," uvedla hlavní organizátorka akce, Marie Velká.

Na nazdobeném stole byly k vidění bochníky všech možných tvarů a barev, se semínky, ozdobnými copy, ale i klasické bochníky, které byly nerozpoznatelné od těch kupovaných v obchodech. Pětičlenná porota tak měla nelehký úkol vybrat jednoho vítěze z každé kategorie.

„Letos jsme do zvolení vítěze poprvé zapojili širokou veřejnost, a to tím, že jsme jim dali dvacet dobrovolných poradních hlasů. K těm porota může nebo nemusí přihlédnout, nicméně z loňských zkušeností víme, že porota, přes své názory, potřebovala občas poradit," prozradila organizátorka.

Jak část pekařů, tak ochutnávajících potvrdila, že se ve městě rodí nová tradice. „Je to výborná soutěž. Kdybych věděl, kolik dobrot tady bude, a že budeme moci všichni všechny ochutnat, od rána bych nejedl, abych měl dost místa," smál se jeden z návštěvníků.

Chleby nejrůznějších velikostí, tvarů a chutí se o víkendu ochutnávaly na bíloveckém zámku.

Také další Deníkem oslovená účastnice akce byla s průběhem velmi spokojená: „Byl to bezvadný nápad, který by si zasloužil, aby se rozšířil po celém okrese. Zatím tady totiž jsou chleby z Bílovce a blízkého okolí."

Odborná i laická porota měla jasné favority mezi lidmi nejčastěji vítězily chleby tradiční chuti. Za všechny to shrnula paní Anna: „Nejvíce mi chutnal vzorek číslo sedm, protože chutnal jako klasický chleba, a ne jako buchta. Ty ostatní byly taky výborné, ale takové buchtové, a to já nerada."

Vítězi zajímavých cen v podobě značkových pekáren se nakonec stali dva muži, duchovní otec soutěže, Ladislav Chmelíček, a Jiří Tabák. Vítěze i průběh soutěže okomentoval také starosta Bílovce Petr Klimek: „Chutná mi tady a spokojený jsem velmi. Doufám, že se tato událost stane tradicí."

Na otázku Deníku, zda v budoucnu nerozšíří řady soutěžících, starosta odvětil se smíchem: „Já sám už sice taky peču chleba doma, ale je to obyčejný recept, takže bych nejspíš neměl šanci."

Recepty na bílovecké chleby zveřejní pořadatelé na internetových stránkách města.