Jde tak o první dodávky techniky z evropských dotací v rámci projektu Stroje a Zařízení, jež spadá do ROP. Letiště Leoše Janáčka Ostrava (LLJO) má v úmyslu z něho čerpat dotace až do výše téměř sedmdesáti milionu korun.

Automobil Mercedes Benz Sprinter je speciál na likvidaci ropných havárií, určený také pro zásahy s nebezpečím přítomnosti nebo úniku látek. „Vozidlo je určeno pro použití při mimořádných událostech jak na letišti, tak i v jeho okolí, například u dopravních nehod,“ doplnila Michaela Kubešová, mluvčí LLJO. Mercedes v barvách letištních stopadesátek je vybaven nejmodernějšími dýchacími přístroji, protichemickým a ochrannými obleky, dekontaminační sprchou či průmyslovým vysavačem a čerpadly. „V současnosti je to nejlépe vybavené vozidlo na ropné havárie na letištích v celé České republice,“ sdělila Kubešová a dodala, že celková cena vozidla se přehoupla přes částku čtyři miliony korun.

Mošnovské letiště má připraveno celkem osm projektů, na které chce čerpat do roku 2013 více než dvě miliardy z ROP. „Například v rámci projektu Stroje a zařízení I má letiště v úmyslu pořídit ještě termokamery, detektory kovu, zařízení pro vyprošťování letadel,“ dodala tisková mluvčí.